Grebeníčka vyděsilo hospodaření totalitního ústavu. Mluvčí má ale jasno

29.11.2013 18:31 | Zprávy

Opět dva názory proti sobě. Vše začalo tím, že dva ředitelé odborů Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) oslovili Poslaneckou sněmovnu, její orgány a poslance se žádostí o pomoc při řešení vnitřních sporů v této státní instituci. Z pověření poslaneckého klubu KSČM jim odpověděl Miroslav Grebeníček. A jelikož by nebylo spravedlivé nechat jeho odpověď bez komentáře z druhé strany, ParlamentníListy.cz oslovily i zástupce ÚSTRu.

Grebeníčka vyděsilo hospodaření totalitního ústavu. Mluvčí má ale jasno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cedule ÚSTR

Dva ředitelé odborů zmiňovaného úřadu oslovili Poslaneckou sněmovnu a její orgány, včetně poslaneckého klubu KSČM, s upozorněním na vážné problémy a spory v Ústavu pro studium totalitních režimů.

„Klub mne pověřil, abych otevřeným dopisem reagoval na problematiku, kterou jste nastolili. S ohledem na deklarované záměry a cíle a na další okolnosti, které předcházely založení vašeho ústavu, a také se zřetelem k průběhu tvorby zákona a jeho konečné podobě, bylo možné předpokládat, že vznikne celá řada vážných problémů,“ reagoval Grebeníček na úvod.

V instituci dochází k závažným selháním, připomněl Grebeníček

Konstatoval též, že dopis, na který odepisuje, není prvním naléhavým oslovením Poslanecké sněmovny a jejích orgánů. „Od jednotlivých zaměstnanců, odborářů a vedoucích pracovníků ÚSTRu a dalších přišla již dříve řada podnětů, žádostí a nejrůznějších upozornění, že v působení instituce i jednotlivých osob s ní spojených dochází k závažným kolizím nebo selháním,“ připomněl.

A upozornil i na to, že pokud došlo ke zřízení instituce, která má povahu organizační složky státu a která se personálně dostává od samého počátku pod vliv politických orgánů státu a zároveň je ovlivňována na nejrůznějších úrovních svého řízení a personálního složení dalšími politickými vlivy a přímo se těchto vlivů i dovolává, jsou takové kolize a selhání předvídatelné.

„Praxe činnosti ÚSTRu a také četné spory i způsob jejich vedení v řadě aspektů potvrzují, že vysoké finanční náklady na zřízení a činnost instituce se nepromítly do odpovídající odbornosti řízení, funkčnosti a efektivity, do kvality práce a výstupů. K tomu, jak ústav organizuje vědeckou práci, i k prezentovaným výstupům ostatně opakovaně vznesly podstatné kritické výhrady i osobnosti z řad odborné veřejnosti. A nebylo to pro ně jistě snadné v situaci, kdy vyjádření oprávněné kritiky na adresu neefektivnosti, diletantismu a projevů vyhrocené ideologizace v činnosti ústavu vyžaduje nemalou společenskou odvahu. Vnitřní spory v samotné instituci dnes již poměrně dobře ukazují, jakým způsobem a jakými prostředky si zvykli řešit problémy a třeba i věcné spory jednotlivci a zájmové skupiny, které se zformovaly uvnitř ÚSTRu, a které přesahují až do vnějšího politického prostředí a do médií,“ konstatoval Grebeníček.

Komunisté byli vždy kritičtí vůči svéráznému propojení státní moci a ideologického bádání

Zde je nutné připomenout, že poslanecký klub Komunistické strany Čech a Moravy byl ke vzniku ÚSTRu jako ke svéráznému propojení státní moci a správy a ideologicky pojímaného historického bádání a mediální politiky od počátku vždy velmi kritický.

„Je tedy zcela samozřejmé, že nyní poslanecký klub KSČM nevidí řešení problematické situace a stavu ÚSTRu v dílčích úpravách legislativy. Dílčím způsobem měnit strukturu a kompetence nebo obsah činnosti nákladné a nefunkční politizující instituce by znamenalo zakládat na další problémy. Vnitřní spory a neustálá soupeření lobbistických skupin, jejich snaha prezentovat se ideologicky a politizovat tyto své spory a hledat oporu pro své omezené zájmy u stran nebo stranám posluhovat, potvrzují, že zákon, kterým byl ÚSTR zřízen, toto umožňuje a vytváří pro to základnu. Ke škodě státu i ke škodě historických věd,“ pokračoval dál Grebeníček.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…