S Havlem dál. Tak se jmenuje průvod, který dnes projde Prahou a podporuje jej mnoho významných osobností. Ostatně vzpomínkové akce na prvního demokratického prezidenta Česka se budou konat po celé republice. ParlamentníListy.cz zjišťovaly, do jaké míry osobnost Václava Havla chybí jeho blízkým přátelům a co si myslí o kritice, která stále jako špinavá stoka vytéká z Hradu, kde bude ještě pár měsíců vládnout prezident Václav Klaus.
Havel nám chybí
„Samozřejmě. Každý den chybí,“ řekl ParlamentnímListům.cz ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, jenž působil jako šéf Havlovy kanceláře, když byl ještě prezidentem. „Velké historické osobnosti budou mít vždy kritiky. V Čechách jsou ovšem často dosti malicherní,“ poznamenal k Havlovým kritikům. To bývalému Havlovu sekretáři Vladimíru Hanzelovi zmíněná kritika až tak moc nevadí: „Kritici byli i předtím a patří to k demokracii, že lidé mají různé názory. To by mi až tak nevadilo. Vadí mi, když jsou lidé sprostí, neurvalí a hulvátští.“ Na zesnulého prezidenta prý vzpomíná velmi často a mnohokrát mu připadá, jako by ještě Havel žil, má chuť mu něco říci, ale pak zjistí, že to už nejde.
Bývalý mluvčí Havla Ladislav Špaček má prý jeho ideje stále kolem sebe. „Václava Havla si vybavuji neustále. Každý den. Jsem obklopen spoustou jeho knížek. V počítači mám texty a materiály, které pocházejí z naší společné práce. Napsal jsem o něm po jeho smrti knihu, kterou veřejně podepisuji. Neustále se mi vrací a to taky díky dotazům novinářů, kteří to téma stále nesou. Vracím se k němu i v zahraničí a ukazuje se, že tam znamenal mnohem více, než tady u nás a podle mě už se žádnému českému prezidentovi nestane, že by o jeho smrti referovaly všechny světové deníky na titulních stranách,“ sdělil.
Trapní Klausovci
Špaček se kritikami na adresu Václava Havla prý moc nezabývá. „U toho mi nezbývá, než pokrčit rameny, protože každý má nárok na svůj názor. Kdyby s tím někdo vyrukoval až nyní, tak by to byla zbabělost, ale myslím, že to je trvalejší. Nicméně to moc nesleduji a jde to mimo mě. Opravdu je mi fuk, co si myslí lidé z okolí prezidenta Klause a na internetu to přeskakuji. Ostatně Havel byl na kritiku zvyklý,“ doplnil.
„Myslíte knihu Petra Hájka? Je to žárlivost na Havlovy úspěchy a na jeho osobu, která přetrvává do dnešních dnů. Myslel jsem si, že ustane, ale cítím, že zdroj kritiky na Hradě stále sílí. Nezbývá, než nad tím mávnout rukou. Jde opravdu o žárlivost a závist. Havel dokázal za svého života obrovské věci, třeba v zahraniční politice, čehož důkazem je nynější vztyčení jeho srdce v Bruselu. To ukazuje, jakou váhu měl v zahraničí. Zatímco Hrad prožívá opačné přijetí. To by nazlobilo každého, a proto tam dští oheň a síru. Hájkův elaborát je naprosto nepřípadný, trapný a nudný,“ shrnul Havlův přítel a bývalý ministr pro oblast lidských práv a národnostních menšin Michael Kocáb. Podle něj se v duchu Havlových idejí nyní národ probouzí, protože studenti tvrdě protestují proti tomu, aby komunisté pronikali do oblasti školství.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský