Krajská i ministerská kontrola začátkem loňského roku v zašovském domově pro muže s různě vážným mentálním postižením odhalila, že zde dochází k týrání klientů, kteří údajně museli snášet nadávky, společné kartáčky na zuby, minimum soukromí, společné sprchy či svolávání zvoncem na oběd. Klienti zde také pracovali bez nároku na odměnu. Jejich prohřešky pak měly mít za následek zákaz vycházek, sledování televize, pití kávy nebo zabavování cigaret.
Jak Zlínský kraj, tak i Ministerstvo práce a sociálních věcí podalo v souvislosti s poměry v domově trestní oznámení. Policie však porušení zákona nezjistila. O práci však přišel vedoucí domova, vrchní sestra i šéf Sociálních služeb Vsetín Jaromír Navrátil, který znovu usiluje o post ředitele. O tom, kdo nakonec bude řídit vsetínské sociální služby, pod které spadá i domov v Zašové, rozhodne v pondělí krajská rada.
Celá akce mohla být pečlivě připravena
K uvedeným zjištěním dospěla krajská a ministerská inspekce zřejmě na základě stížností Lukáše Bednaříka, jenž v domově nejprve působil coby odborný pracovník Národního centra na podporu transformace sociálních služeb. Nicméně o několik měsíců později se stal vedoucím zařízení. Ještě předtím však mělo dojít i na spor mezi ním a ředitelem vsetínských sociálních služeb.
Bývalý ředitel Navrátil k nástupu pana Bednaříka řekl: „Po několika měsících jsme začali cítit, že je něco špatně, protože pan Bednařík nebyl týmový hráč. Poté jsem mu zakázal vstup do zařízení, protože se nevhodně choval k lidem a zasahoval i do pravomocí ředitele. Například bez jakéhokoliv projednávání předem zpracovával koncepce na změnu organizační struktury. Pan Bednařík také celou dobu rozesílal na ministerstvo dopisy o tom, jak jsou u nás porušována lidská práva, takže se dá předpokládat, že za celou touto kauzou stojí on.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka