Jedli nechutnající večeři a u toho sledovali Krimi zprávy... Psycholog k tragédii v Uherském Brodě

25.02.2015 21:07 | Zprávy

O nepřátelském světě, skleníkovém prostředí, v němž někteří lidé žijí, ale i pravidelné dávce nespravedlnosti a lumpáren servírovaných v hlavním televizním vysílacím čase hovoří v souvislosti s tragédií v Uherském Brodě psycholog Petr Beroušek. Poukazuje na to, že nynější poměrně tvrdý a náročný životní styl je obtížně přijatelný pro lidi střední a vyšší věkové kategorie, což je vede k uzavření se do vlastního vnitřního světa, ve kterém si vyprávějí příběh svého sebepoškození.

Jedli nechutnající večeři a u toho sledovali Krimi zprávy... Psycholog k tragédii v Uherském Brodě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ovládání od televize

Tragická událost v Uherském Brodě vyvolává nekonečné množství diskusí, co vedlo jejího pachatele k této kruté pomstě společnosti. „Já si myslím, že případ pana Zdeňka a paní Jarmily je příběhem mnoha a mnoha jiných. Jde o lidi, kteří nepřijali životní styl, jenž je poměrně dost tvrdý a náročný zejména pro střední a vyšší věkovou kategorii a který změnil spoustu pravidel, jež oni nejsou schopni akceptovat. To je přivádí k uzavření se do vlastního vnitřního světa, ve kterém si sami vyprávějí příběh svého sebepoškození okolnostmi. Tam pak tiše a nenápadně narůstá vnitřní atmosféra toho jedince k tomu, že nakonec, jak se říká, bouchne,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz psycholog Petr Beroušek.

K tragické události zřejmě napomohla kombinace obou manželů. „Zřejmě k tomu přispěla výbava jakéhosi misantropství a nespokojenosti se sousedy, nespokojenosti se vším, co kolem nich je, neochota přijít někam požádat a chtít nějakou pomoc. Ten muž měl nejspíš pocit, že za ta léta práce přece nebude žebrat o nějakou podporu, že po těch létech práce je tu už dlouho jako chudák a jeho žena také. To, že došlo k tomuhle excesu, si dovedu vysvětlit jen vinou naší vysoké nevšímavosti, která kupodivu funguje často i v malých městech. A na takové lidi, jako byl tento manželský pár, se často koukáme nepřátelsky,“ vysvětluje pedagog, jenž na Akademii managementu a komunikace v Praze přednáší předměty z obecné psychologie.

Zřejmě se zasahovalo podle amerického manuálu na teroristy

Lidé z okolí jim zřejmě pomocnou ruku příliš nepodávali, jen si říkali, že jsou manželé divní, ale víc to neřešili. „Oni se opravdu chovali divně. Přesto mi nedá, abych nezmínil ten samotný závěr. Vezměte si paní, která je psychicky velice labilní, nechápe všechny souvislosti a zažívá těžké trauma v domě, kolem něhož se dějí věci jak z amerického manuálu, jak zasahovat proti teroristům. Ten muž teroristou nebyl, podle mého názoru byl nešťastnou a zoufalou postavou, která ale propadla takovému zpustnutí, že se stala rizikovou. Ale jak je možné, že ta občanská společnost okolo, ti sousedé, to neřešili, že se o to nezajímala sociálka. To je mnoho a mnoho otazníků,“ myslí si Petr Beroušek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pili s Pavlem na zabíjačce. Odvezli ho na chalupu a pak nabourali. Detaily průšvihu hradní ochranky

17:50 Pili s Pavlem na zabíjačce. Odvezli ho na chalupu a pak nabourali. Detaily průšvihu hradní ochranky

Popíjeli na vesnické veselici členové prezidentské ochranky ve službě spolu s Petrem Pavlem, kterého…