Kauza Nagyová: Rittig bude na policii vypovídat příští týden

13.09.2013 18:00 | Zprávy

Kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) pozvali na příští týden k výslechu podnikatele Iva Rittiga. Výpověď se má týkat kauzy exšéfky kabinetu Petra Nečase Jany Nagyové.

Kauza Nagyová: Rittig bude na policii vypovídat příští týden
Foto: Hans Štembera
Popisek: V souvislosti s kauzou Nagyová proběhl v Praze policejní zásah ve vile Ivo Rittiga

Podle informací ČTK má Rittig přijít ve středu na služebnu v pražském Perštýně, kde se i dříve odehrála většina výslechů v kauze. Muž žije trvale v Monaku, nyní je podle informací médií v Česku. Policie jej zatím bez obvinění podezírá s dalšími lidmi z korupce při veřejných zakázkách a praní špinavých peněz.

Kriminalisté dále nařídili výslech Nagyové na 24. září. Dva dny poté by se měl na policii dostavit Rostislav Pilc, který je nyní pověřený vedením Vojenského zpravodajství. Nahradil Milana Kovandu, který je postavený mimo službu kvůli obvinění ze zneužití pravomoci v kauze neoprávněného sledování, kde Nagyová rovněž figuruje.

Rittig a jeho role v "Nagygate"? Policie to prověří

Rittiga zmiňuje policejní usnesení o zahájení trestního stíhání v kauze Nagyové, která se týká údajného podplacení exposlanců za výměnu mandátu a zneužití vojenského zpravodajství při sledování manželky Nečase. Kriminalisté se podle usnesení dostali k oběma případům loni v lednu na základě prověřování podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby u bývalého náměstka Vrchního státního zastupitelství v Praze Libora Grygárka a dalších lidí. Prvotní podezření se týká kromě Rittiga také kontroverzního podnikatele Romana Janouška, komunálního politika Tomáše Hrdličky a exšéfa stavebních zakázek na pražském magistrátu Jiřího Tomana.

Rittigem se na konci června zabýval také Městský soud v Praze, když zamítl jeho žalobu na Nadační fond proti korupci. Podnikatel žádal odstranit z webu tvrzení, která jej spojují s tunelováním pražského dopravního podniku. Soudce tehdy uvedl, že fond potvrdil pravdivost svých tvrzení, že Rittig byl pravděpodobně přes síť firem konečným příjemcem 17 haléřů za každý prodaný lístek městské dopravy.

Jako pochybný označil soudce také projekt etického kodexu Lesů ČR, který získala jako zakázku firma Rittig & Partners. Podnikatel za zhruba desetistránkový dokument získal dva miliony korun. Zakázka podle soudu ukazuje, „jakým možným způsobem byly ze strany žalobce pravděpodobně odčerpávány peníze z podniku se státní účastí". Cena za kodex je prý zjevně neodpovídající.

Policie spojuje Rittigovo jméno s rozsáhlým zásahem, který v polovině června vyústil v obvinění osmi lidí ve dvou kauzách kolem Nagyové – údajné politické korupce a neoprávněného sledování. K Nagyové se kriminalisté podle policejních dokumentů dostali při prošetřování podezření na údajnou organizovanou zločinnou skupinu složenou z podnikatelů a lobbistů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…