Klausova amnestie se prý týká i kauzy podnikatele Pitra

02.01.2013 17:30 | Zprávy

Amnestie vyhlášená prezidentem Václavem Klausem by se měla týkat mimo jiné i kauzy údajných daňových deliktů podnikatele Tomáše Pitra z roku 1994. Ve středu to řekl jeho advokát Daniel Tetzeli. Na základě prezidentova rozhodnutí by totiž měla být zastavena trestní stíhání, která trvají déle než osm let a u nichž trestní sazba nepřekračuje deset let vězení. Pitrovo stíhání trvá již o několik let déle.

Klausova amnestie se prý týká i kauzy podnikatele Pitra
Foto: red
Popisek: Podnikatel Tomáš Pitr

"V současnosti to konzultujeme s kolegou (druhým Pitrovým obhájcem Janem Křivánkem). Zatím si myslíme, že na doposud pravomocně nerozhodnutou část trestní kauzy našeho klienta amnestie dopadá," uvedl Tetzeli. Kauzu může buď sám přezkoumat pražský městský soud, nebo může Pitr podat návrh na zastavení trestního stíhání.

Podle mluvčí soudu Martiny Lhotákové se soud podnikatelovou kauzou zabývat bude, rozhodne v neveřejném zasedání. "Obecně lze vycházet z toho, že trestní stíhání bylo zahájeno před koncem roku 2004," řekla.

Městský soud Pitra a jeho spoluobžalovaného Miroslava Provoda v kauze daňových deliktů letos v červnu nepravomocně osvobodil, odvolací senát Vrchního soudu v Praze však před nedávnem verdikt zrušil a případ vrátil k novému projednání. Původně byli muži v roce 2006 odsouzeni k pětiletým trestům za podvody, Pitrovi se však povedlo dosáhnout obnovy řízení.

Prvoinstanční senát v červnu uvedl, že skutky obou podnikatelů nejsou z pohledu dnešní právní úpravy trestnými činy. Soudu se totiž podařilo prokázat pouze to, že muži uzavřeli fiktivní smlouvy, aby mohli zadat odpočet DPH. Nelze však již dohledat, zda finanční úřad na základě jejich faktur daně odpočetl a zda vůbec odpočet uplatnili. Podle soudce se tak Pitr s Provodem dopustili přípravy k trestnému činu zkrácení daně. Nový trestní zákoník ji ale nepovažuje za trestnou.

Pitr byl již v září pravomocně odsouzen k tříletému trestu vězení za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit a jeden daňový únik. Dva roky už ale podnikatel strávil ve vazbě a soudy ho v listopadu podmíněně propustily na svobodu. Stanovily mu tříletou zkušební dobu.

Pitr se od roku 2007 skrýval v zahraničí. V červenci 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici. Policie ho na počátku dubna přivezla ze Švýcarska do České republiky.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas, čtk

Chápete, jak někdo může ještě dnes kandidovat za STAN?

Už ten název je zavádějící. Starostové jsou ve všech stranách. Nedůvěruhodní, vedou občany do stoupy. Místo vládnutí vyvěšují na budovách jakési divné vlajky s umrlčím pytel. Co více dodat. Bylo by toho mnoho.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hilšer před volbami vytáhl nákres: Rizikové vlivy na Českou televizi. Radí mu psychiatra

12:01 Hilšer před volbami vytáhl nákres: Rizikové vlivy na Českou televizi. Radí mu psychiatra

Senátor Marek Hlišer, který by si svůj mandát rád zajistil pro dalších šest let, vytahuje ve finále …