Komunisty volila ta nekvalitní část Čechů, burcuje Šinágl. A chce na Hrad

16.10.2012 20:02 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Prezidentských kandidátů má Česká republika víc než dost. Takových, kteří však jdou do prezidentské kampaně s nulovou investicí, jen jednoho. Je jím pro řadu lidí u nás kontroverzní disident, novinář Jan Šinágl. Ten se rozhodl vstoupit do klání s ostatními uchazeči o Hrad s investicí rovnající se pouhé jedné koruně.

Komunisty volila ta nekvalitní část Čechů, burcuje Šinágl. A chce na Hrad
Foto: Martin Kovář
Popisek: Poslankyně Marta Semelová přednesla vzpomínkovou řeč. Tři desítky účastníků po proslovu zazpívalo Internacionálu

Říká se o něm, že je velký bojovník proti komunistům. „V první řadě jsem demokrat,“ oponuje ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz Šinágl. Bez povšimnutí však nemůže ponechat výsledky víkendových krajských voleb a prvního kola voleb do Senátu.

„Pokud je referendum u nás neplatné v případě, že se ho nezúčastní alespoň 50 procent občanů (zákon však od roku 2009 umožňuje platnost při účasti již více než 5 procent občanů - pozn. red.), nechápu, jak je možné, že jsou platné volby, kterých se zúčastnila jen zhruba třetina Čechů a ještě s odpuštěním, složených z té méně kvalitní populace,“ vyjádřil své znepokojení Jan Šinágl.

Jsou Češi hloupí? Nebo méně vzdělaní?

Podle něj je problém v tom, že v Česku je 99 procent lidí hloupých – ovšem nikoli ve smyslu geneticky vrozené nízké inteligence, ale malé snahy o vzdělávání se. „Lidé u nás neovládají cizí jazyky, nesnaží se rozšiřovat celoživotně své obzory a znalosti. Je to dle mého opravdu důsledek toho, co tu zasel v minulosti komunismus. Oni si tu opravdu lidé neuvědomují, že pokud chtějí demokracii, pak ta demokracie je především o povinnostech. A to si nechtějí připustit. Spoléhají na to, co je minulý režim naučil – že se o ně i bez vlastního přičinění postará stát. To vnímám do nejbližší budoucnosti jako obrovské riziko,“ přiznal ParlamentnímListům.cz Jan Šinágl.

Jak dále Šinágl říká, nedá se v blízké budoucnosti vyloučit ani to, že i v Česku dojde k násilnějším činům a protestům. „Není to ale problém jen tady v této zemi. Ty nepokoje mohou zasáhnout i jiné státy a dokonce s nimi již i některé země počítají. Například Švýcarsko má podle mých informací již vyčleněnou i jistou část vojska na to, aby bylo připravené ty nepokoje potlačit,“ uvedl Šinágl a poukázal na článek na svém webu.

Šinágl pak konstatoval pro ParlamentníListy.cz to, že problémem této generace je, že paradoxně nezažila válku. „Víte, ukazuje se, že pro lidi horší než válka, je dlouhodobý mír. Ztrácejí totiž základní hodnoty morálky, a to je problém pro celou společnost,“ říká dále Šinágl, který se rozhodl ucházet o post hlavy státu. I když – jak sám připouští – kvůli tomu, že jsou „jisté snahy“ o to ho umlčet, možná místo na Hrad bude muset zamířit do vězení. „Ano, takové snahy v poslední době jsou, pokud by nevyšly na prázdno, hrozí mně trest odnětí svobody hned ve dvou případech,“ připustil pro ParlamentníListy.cz Jan Šinágl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

15:55 „Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

Dohru v Bruselu bude mít komentář o tom, že Danuše Nerudová strávila v maskérně před natáčením telev…