Langer a Kubice. Vůbec ti nejhorší ministři vnitra, míní exkontrolorka, co ví mnohé...

27.09.2013 20:00 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Největší morální úhonu zažilo silové Ministerstvo vnitra za šéfování Ivana Langera a Jana Kubiceho. Chovali se tam jako v soukromém podniku, ale platili jsme to všichni. Vnitro a potažmo téměř celá státní správa je zanesena lidmi, kteří jen mlčí a před nekalostmi zavírají oči. Tak vzpomíná bývalá kontrolorka Ministerstva vnitra Helena Bartůňková na své šéfy.

Langer a Kubice. Vůbec ti nejhorší ministři vnitra, míní exkontrolorka, co ví mnohé...
Foto: hns
Popisek: Úřednice Helena Bartůňková si postěžovala na poměry na ministerstvu vnitra a dostala výpověď

„Největší morální úhony dosáhlo Ministerstvo vnitra za působení Ivana Langera a Jana Kubiceho. Pro ty dva nebylo nic nemožné. Chovali se ve státní správě jako v soukromém podniku, avšak s tou výjimkou, že to neplatili ze svého, ale z daní daňových poplatníků. Vedoucí funkce obsazovali svými kamarády a ty vedoucí, které tam nechali, upláceli vysokými odměnami, aby si zajistili jejich loajalitu, tedy mlčení o zrůdných praktikách, které do vnitra zanesli,“ říká na úvod bývalá kontrolorka Helena Bartůňková, kterou z vnitra loni propustili. Reaguje tím na údajné tristní poměry mezi úředníky tohoto resortu. Například na to, že minulý ministr Jan Kubice přiznal při odchodu svému tehdejšímu prvnímu náměstkovi Jaroslavu Hruškovi rentu pětašedesát tisíc korun, což zarazil nynější ministr v demisi Martin Pecina.

Praktiky na vnitru

„Kdo s těmito praktikami nesouhlasil, byl odejit. Tak si lze lehce představit, jakými lidmi je státní správa v současné době obsazena. Jednak těmi, kteří se neštítí podílet na nekalostech, a jednak těmi, kteří z existenčních důvodů pouze přihlížejí a mlčí. Konkurenční doložky ve státní správě jsou nestoudností a není nic jednoduššího, než je drobnou právní úpravou zakázat. To by ale k tomu musela být politická vůle,“ sděluje dále Bartůňková s tím, že Kubice přiznal Hruškovi zmíněnou měsíční rentu právě na takzvanou konkurenční doložku. Ministerstvo vnitra se již dříve opakovaně odmítlo k jejím komentářům vyjádřit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…