„Může dojít k dramatickému snížení kvality života ve všech směrech, třeba horší údržby silnic, úklidu či veřejného osvětlení,“ konstatuje ekonomický expert opoziční Změny pro Liberec Jaromír Baxa. Současný vládce nad financemi města Jiří Šolc však oponuje. „Tato vyjádření jsou nezodpovědná a neodpovídají skutečnosti,“ tvrdí.
Situace Liberce je kritická
„Liberci chybí až čtvrt miliardy na pokrytí výdajů v příštím roce. Navíc musí město splatit spoustu závazků z letošního roku. Během prvního půl roku je to okolo tří set milionů korun, které je město nuceno vynaložit na splátky dluhů,“ vysvětluje Jaromír Baxa z opoziční Změny pro Liberec, který byl pět měsíců ekonomickým náměstkem odvolaného primátora Jana Korytáře. Podle Baxy není jasné, kde město potřebné peníze vezme. „Pokud město nezmění svůj způsob hospodaření bez dlouhodobější vize, neupraví nevýhodné smlouvy, kudy odtékají veřejné peníze, obáváme se, že mu hrozí černý scénář v podobě nucené správy a bankrotu města,“ domnívá se.
Nucená správa – dramatické zhoršení kvality života
Řádění nuceného správce si umí málokdo představit. „Sáhnul by patrně k nucenému výprodeji majetku města typu škol, radnice a podobně. Může dojít k dramatickému snížení kvality života ve všech směrech, třeba horší údržby silnic, úklidu či veřejného osvětlení,“ objasňuje Baxa. Liberečané mají strach o příspěvkové organizace, které už teď přežívají silou vůle. Jde hlavně o Divadlo Františka Xavera Šaldy, které ročně z městského rozpočtu získává 65 milionů korun, zoologická zahrada dostává 25 milionů. „Mám strach, že nám divadlo zruší a nejen to. Jízdné v MHD asi zdraží a ještě více ubudou jednotlivé spoje,“ myslí si Liberečan Jan Novák. „Přijít o divadlo by byla velká škoda. Jde však o jednu z největších částek v rozpočtu a takové návrhy padají,“ zmiňuje Baxa.
Jak město zachránit?
„Musíme se začít otevřeně bavit o tom, v jakém stavu město je. Upravit vizi dlouhodobého hospodaření a upravit nevýhodné smlouvy města. Například mezi dopravním podnikem a společností Bus Line, na které Liberec tratí desítky milionů,“ upozorňuje Baxa. Radnice připravuje privatizaci městských společnosti, mluví se například o technických službách. „To je ovšem dlouhodobější záležitost, která se nestihne do první poloviny roku, kdy město akutně potřebuje peníze na splátky,“ míní Baxa.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban