Nechtějí jaderné úložiště. Stát prý arogantně prosazuje něco, s čím lidé nesouhlasí

28.02.2013 14:41 | Zprávy

Drtivá většina obyvatel obcí okolo Nadějkova a Jistebnice na Táborsku zásadně odmítá plány státu, který jako jednu z možných lokalit pro úložiště vyhořelého jaderného paliva vybral právě toto území. Přestože se občané i z okolních obcí Božetic a Božejovic jasně v referendu vyjádřili proti stavbě, stále je tato lokalita ve hře, spolu s některými dalšími.

Nechtějí jaderné úložiště. Stát prý arogantně prosazuje něco, s čím lidé nesouhlasí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před úřadem vlády se demonstrovalo proti současné energetické politice státu

Na jihu Čech připadají v úvahu dvě lokality – právě Nadějkov, Jistebnice, Božejovice a druhá u Lodhéřova na Jindřichohradecku. Starostové a občanská sdružení z lokalit vybraných pro hledání hlubinného úložiště jaderných odpadů jsou ale rozhořčeni tím, že je stát stále nebere jako partnery.

O vybudování úložiště se uvažuje už víc než 20 let

O vybudování úložiště radioaktivního odpadu se na území České republiky uvažuje už více než 20 let.  Nyní je ve hře šest lokalit. Jednou z nich je i jihočeská Magdalena s obcí Nadějkov, kde před časem odmítli finanční kompenzace, podmíněné souhlasem obcí, k průzkumu území. Představitelé státu prý zcela ignorují požadavky a názory lidí i zástupců obcí.

„Je to jednorázová částka, která je slibována pro to, aby se zlomil náš odpor. Já si nedokážu představit, že proti něčemu silně vystupuji a využívám všech zákonných prostředků a přitom beru peníze za to, abych to tady třeba později měl,“ uvedl starosta obce Nadějkov na Táborsku Zdeněk Černý (ČSSD)

Stát nás nebere jako rovnocenné partnery

Obec je navíc vázána výsledkem místního referenda, ve kterém obyvatelé aktivity směřující k vybudování hlubinného úložiště jednoznačně odmítli.„Nechceme tady podobné zařízení a občané se jasně vyjádřili. Stát nás opravdu nebere jako rovnocenné partnery a to je chyba. To je to, co vadí mně, lidem i dalším kolegům starostům z okolí,“ uvedl Černý.

Obyvatelé okolí se obávají, že pokud by lokalita byla schválena pro stavbu úložiště, které by mělo začít fungovat někdy okolo roku 2065, ztratí nejkrásnější lokalita na Písecku a Táborsku na svém půvabu a stát tím zcela zlikviduje zájem turistů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kraus

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…