Není snad den, aby v Plzni městská nebo státní policie neřešila bitky, obtěžování občanů a další negativní chování ze strany zahraničních pracovníků a lidí bez domova. Horkokrevní lidé z východní Evropy a z Balkánu lehce sáhnou pro nůž a problém při konfliktu, zvláště když jsou posilněni alkoholem, je na světě. A to je ke všemu ještě zakázáno popíjení na veřejnosti, které se ale vesměs zvláště v parcích a na lavičkách zvesela nedodržuje.
Strážci zákona si vyslechnou nejrůznější jadrné nadávky, naštěstí však povětšinou v cizí řeči. A o nějakého toho „fakana“ není rovněž nouze.
Pěsti nejen ve tmě
Veřejné mínění vzrušil nedávný případ rvačky skupinky Ukrajinců, kteří uráželi a napadali před večerkou kolemjdoucí, až musela zasáhnout policie (informovala Krimi Plzeň včetně videa). Obtěžování okolí a k tomu ještě alkohol, který nabízejí vietnamské večerky, je spouštěčem pro problémy. Podle sociálních pracovníků, kteří nechtějí být jmenováni, je problémem i frustrace lidí, kteří tu jsou bez rodin. To je u zahraničních pracovníků běžné. Týká se to Slováků, Moldavanů, Rumunů.
U Ukrajinců je situace jiná. Pravdou je, že jich tu nebylo ještě před válečným stavem málo. Bohužel, statistiky se nevedou, nebo jsou zcela interní, protože dnes pojmenovat pracovníka z východu, to je zadělat si na problém být minimálně pokárán, že jste proputinovský agent. „Posílat je šupem zpátky, vyhostit,“ říkají plzeňští občané. „Nemůžeme je vyhostit, když v jejich zemi probíhá válka,“ kontrují sociální pracovníci. A tak mnohdy si policie může dovolit jen „tytyty“. A z toho mají cizinci neskonalou legraci.
Načerno neboli neofiko
Velký problém je i se zaměstnavateli. Podle informace příslušníků IZS, na jižním Plzeňsku se stalo to, co je i jinde téměř pravidlem. Alkoholicky ovíněný řidič stavební firmy nezvládl řízení a svojí dodávkou s několik let prošlým technickým stavem si to vybral přímo do stromu u silnice. Hrůzně vypadající nehoda nakonec skončila jen se zraněnými. Stavební dělníci cizí národnosti ani nechtěli ošetřit a rozutekli se do lesů, byť jeden silně kulhal, druhý zas sípal, což by mohlo znamenat několik zlomených žeber. Ti tady pracovali minimálně na „poločerno“.
Kdo tyto lidi vyléčí, je otázka. Určitě to nebude „na pojišťovnu“ a budou se snažit „makat“ zas co nejdříve.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala