Nezaměstnaní, co odmítli veřejnou službu, volají: Chceme peníze. Možná prý uspějí

16.12.2012 22:25 | Zprávy

Ústavní soud nedávno zrušil relikt po exministru práce a sociálních věcí, Jaromíru Drábkovi (TOP 09). Tím tedy i takzvanou veřejnou službu protože je prý v rozporu se zákonem. Dal tak nezaměstnaným do ruky silný nástroj k tomu, aby mohli po státu vymáhat nemalé finanční obnosy.

Nezaměstnaní, co odmítli veřejnou službu, volají: Chceme peníze. Možná prý uspějí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce pro Prahu

Škody po bývalém ministru práce a sociálních věcí Jaromíru Drábkovi (TOP 09) je tak prý až dost. Kromě skandálů přímo na MPSV jde třeba o pochybnostmi opředené sKarty nebo o institut veřejné služby. V jejím rámci měli nezaměstnaní povinnost vykonávat neplacené práce, třeba úklid veřejných komunikací a podobně.

ÚS řekl ne

Ústavní soud ale koncem listopadu řekl ne a veřejnou službu zrušil. Došel totiž k závěru, že veřejná služba porušuje rovnou několik bodů Listiny základních práv a svobod.

Členové Akčního spolku nezaměstnaných tak dostali motivaci a prostor pro své jednání. S rozhodnutím Ústavního soudu souhlasí, chtějí ho ale dovést ještě dále

"Požadujeme, aby ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo jména všech subjektů, které se do veřejné služby zapojily, a počet hodin, které nezaměstnaní pro tyto subjekty odpracovali. Obětem veřejné služby musí být vyplacena ušlá mzda a odškodnění za utrpěnou újmu. Navrhujeme, aby ušlý výdělek vyplatily nezaměstnaným ty organizace, pro něž byla veřejná služba vykonávaná. Tyto subjekty zároveň musí z ušlého výdělku odvést státu dodatečně sociální a zdravotní pojištění. Odškodnění za utrpěnou újmu vyplatí úřady práce," diktuje si podmínku sdružení nezaměstnaných.

Vraťte nám peníze

Požaduje pak dále, aby zmínění postižení dostali ještě zpětně vyplacenou podporu v nezaměstnanosti nebo dávky v hmotné nouzi.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jana Šulcová

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…