Tomio Okamura dlouhou dobu mluví o potřebě prosadit zákon o majetkovém přiznání, který by podle něho působil jako účinný bič na zloděje v politice. „V tuto chvíli má takový zákon zpracovaný ČSSD - hovořil jsem o něm s jedním z předkladatelů, panem Tejcem. To, co chci já, je změnit v něm jen pár vět - jejich návrh zákona chce kontrolovat majetek nabytý v budoucnu. Na majetky získané do účinnosti zákona by se majetková přiznání nevztahovala. Já navrhuji i zpětnou platnost, jako to například platí v USA,“ uvedl nedávno už jako senátor pro ParlamentníListy.cz.
„A navrhuju také, aby zákon byl plošný, tj. aby od určité výše byla zákonná povinnost majetek překontrolovat finančním úřadem. Což není nic složitého - finanční úřad má o našich příjmech přehled, takže lehce zjistí, kolik jsme vydělali za celý život, kolik a co zdědili či vyženili, a co nám tu prostě nesedí, a pokud se zjistí, že nesedí deset milionů korun, měl by to být pro dotyčného problém,“ dodal Okamura.
S retroaktivitou prý bude problém
„Myslím, že ta retroaktivita není vůbec možná a dokonce i ta konfiskace majetku jako sankce také podle mě není možná, nicméně by to měli zhodnotit právníci. Podle mě ale nelze prosadit ani jednu z těch věcí,“ hodnotí pro server ParlamentníchListů.cz doktor Zbořil.
K možné konfiskaci by se podle něho případně musel přijmout speciální ústavní zákon o vyvlastňování a konfiskacích. „V USA to pokud vím řeší formou enormních pokut, to se mi ale příliš nezdá. Kdyby se to objevilo třeba jako nějaká opsaná norma, tak by to snad prošlo,“ doufá politolog.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka