Pár dnů po hospitalizaci Zemana šlo o všechno. Ne prezidentovi, ale Vítu Rakušanovi. Chtěli jste pravdu, tady je

05.11.2021 4:44 | Kauza

Bylo to jen chvíli po setkání s premiérem Andrejem Babišem, kdy se prezidentu Zemanovi udělalo natolik špatně, že byl ihned hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, kde je dodnes. Byla neděle a oba státníci si měli co říct. Zeman k vývoji domácí politické scény, Babiš k těsné porážce jeho doposud vládnoucího hnutí.

Pár dnů po hospitalizaci Zemana šlo o všechno. Ne prezidentovi, ale Vítu Rakušanovi. Chtěli jste pravdu, tady je
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Vít Rakušan (STAN)

Události poté zná zřejmě každý čtenář ParlamentníchListů.cz.

Dne 18. října předseda Senátu Miloš Vystrčil citoval stanovisko Ústřední vojenské nemocnice, které nemocnice 13. října předala vedoucímu Kanceláře prezidenta republiky Vratislavu Mynářovi, že Zeman v současné době není ze zdravotních důvodů schopen vykonávat pracovní povinnosti a zlepšení je málo pravděpodobné.

„Jak víte, dnes ráno 18. října obdržel Senát dopis od Ústřední vojenské nemocnice, který je podepsán ředitelem nemocnice panem Miroslavem Zavoralem. Dopis je reakcí na naši žádost, kterou jsme poslali v pátek 15. 10.,“ uvedl Miloš Vystrčil na brífinku. Dopis nemocnice podle šéfa Senátu obsahoval trojici sdělení. Podle prvního není prezident Miloš Zeman v současnosti schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Podle charakteru onemocnění je nejistá i dlouhodobá predikce stavu Zemana a návrat k výkonu povinností je ve zprávě ohodnocen jakožto „málo pravděpodobný“. Třetím sdělením nemocnice bylo, že kancléř Vratislav Mynář byl o zdravotním stavu prezidenta republiky informován nemocnicí již ve středu 13. října v osm hodin ráno.

Zejména díky pravicové ODS zažila v těch dnech politická scéna málo vídané a značně překotné časy.

Ústava totiž umožňuje zbavit prezidenta pravomocí v případě, jestliže se Sněmovna a Senát usnesou na tom, že hlava státu nemůže svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat. V takovém případě prezidentské pravomoci hlavy státu přejdou na předsedu vlády a předsedu Sněmovny. Pravomoci přebírá předseda Senátu, pokud je Sněmovna rozpuštěna.

V této souvislosti se ihned objevila řada spekulací o tom, kdo by v budoucnu prezidenta Zemana nahradil. Soupis jmen se zaměřil na dříve poražené nebo známé osobnosti. Miroslavem Kalouskem počínaje, Petrem Pavlem konče.

ParlamentníListy.cz už v té době zaznamenaly ještě jedno jméno. Šlo o předsedu STAN Víta Rakušana, který aspiruje na post ministra vnitra. Zprvu jsme tyto zkazky považovali za nepodstatné. Po několika týdnech se však ukázaly jako zásadní. Redakce měla možnost hovořit se zdrojem blízkým hnutí STAN, který potvrdil, co Rakušan údajně plánoval.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

15:55 „Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

Dohru v Bruselu bude mít komentář o tom, že Danuše Nerudová strávila v maskérně před natáčením telev…