Podívejte se na vizi, která připravuje na život po pádu kapitalismu. A je to prý blízko

13.12.2014 15:00 | Zprávy

Prožívá kapitalismus svoji zásadní krizi? Podle řady lidí ano. Partekon, neboli participativní ekonomika, je proto dnes už svým způsobem legendární vize (poprvé se o ní zmínka objevila v devadesátých letech), která má být ekonomicko-společenskou alternativou k nevyhovujícímu a kritizovanému kapitalismu.

Podívejte se na vizi, která připravuje na život po pádu kapitalismu. A je to prý blízko
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Protest proti globálnímu kapitalismu

Zatímco odborníci vymýšlejí nové směry a společenské systémy, které by mohly kapitalismus nahradit a pomoci lidstvu v dalším vývoji, laikové se shlukují na sociálních sítích a zakládají skupiny namířené proti tomuto systému a volají po změně. Hovoří se o možném novém příklonu světa k levici. Asi i proto se objevila teorie zvaná Partekon (participativní ekonomika). Nabízí vize života po kapitalismu. 

To, že společenský systém, ve kterém se nyní většina světa nachází, má namále, se domnívá i americký novinář Erik Best. I on v jednom ze svých článků konstatoval, že minimálně ten západní kapitalismus selhává. Důvodem je podle něj to, že ztratil svůj smysl pro morálnost.

Morální chování v byznysu se stává překážkou na cestě za úspěchem

„Druh kapitalismu, který praktikují naše největší firmy, se v ničem nepodobá principům volného trhu, jež jsme studovali ve škole. Ve skutečnosti se morální chování v byznysu stává překážkou na cestě za úspěchem. Pokud nenabudeme zpět onen smysl pro „morální kapitalismus", můžeme vskutku hovořit o jeho nadcházející smrti,“ uvedl Best. Jeho názor není ojedinělý, byť zaznívá třeba v jiné podobě.

Produkuje skutečně skupina zdejších oligarchů ještě kapitalismus?

„Vůbec si netroufám říct, že to, co nyní převládá v Česku, co produkuje jistá skupina oligarchie, je vůbec kapitalismus. Systém, který zde vláda nastolila, proto považuji za přežitý a za takový, který by měl být změněn, poněvadž to s ním nejde dál,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz komunistická poslankyně Kateřina Konečná, která se už v roce 2011 dokonce přidala na sociální síti ke skupině, která volá po konci kapitalismu.

O budoucnosti kapitalismu pochybuje – a není to již žádné tajemství – i přední český egyptolog Miroslav Bárta. „Reforma současného společenského, nebo chcete-li politického systému je pouhé prodlužování agonie,“ říká. A jmenuje i konkrétní zápory toho, jak nyní lidstvo žije.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…