ParlamentníListy.cz se zajímaly, kdo dnes vlastně chodí do zdejších kostelů. V Karlových Varech je jich hned několik, svůj kostel či modlitebnu zde má prakticky každá církev, kromě slavného římsko-katolického chrámu Máří Magdaleny zde stojí anglikánský kostel sv. Lukáše, nádherný pravoslavný chrám svatého Petra a Pavla a další kostelíky.
Hned na první pohled je zřejmé, že část návštěvníků tvoří zahraniční turisté a lázeňští pacienti, ostatně kvůli nim byla většina kostelů postavena. V neděli se na mši, která se koná třikrát denně, vystřídá několik stovek lidí, největší zájem je o dvě ranní. Večerní je zajímavá tím, že ji hojně
navštěvují zdejší domestikovaní Albánci.
Zbožná paní ředitelka
Z tváří zdejšího veřejného s politického života jsme v chrámu Máří Magdaleny narazili na ředitelku karlovarského divadla Danu Neumannovou:“ Velikonoce si bez návštěvy nedovedu představit, chodíme celá rodina na všechny velikonoční bohoslužby, dodržujeme přísný půst na Velký pátek. Byla jsem takto vychována, do kostela chodím po celý rok, i několikrát týdně,“ řekla Dana Neumannová ParlamentnímListům.cz. Návštěva kostela jí pomohla překonat vážnou nemoc, kterou nedávno prodělala, vdávala se zde i její dcera.
Poctivý ministrant
Na otázku, zda v kostele potkává i zdejší politiky, nám Dana Neumannová prozradila: „Ani ne, ale výjimku tvoří Ronald Němec (ODS). Ten v kostele dokonce ministruje a vím, že přesto, že je vystudovaným doktorem práv, studuje ještě teologii. Na otázku, co ho k takovému překvapivému rozhodnutí přivedlo, nám Ronald Němec odpověděl:“ Jsem věřící, od malička, ministruji od svých čtyř let téměř každý den. A když jsem na cestách nebo v Praze, kde studuji, ministruji i v jiných kostelech. Víra je o vnitřním obsahu, o přesvědčení, že Bůh existuje. A také o tom rozumovém, musíte o tom něco vědět, tak jsem se rozhodl pro studium,i když jsem již samozřejmě přečetl mnoho odborné literatury.“ Ronald Němec si přitom nemyslí, že by byl nějakou zvláštní výjimkou: „V kostele potkávám řadu známých, lékařů, právníků, a podobně.“
Starostka Bečova- tradice se vrací
Optimisticky vidí vztah veřejnosti k církevním svátkům i starostka Bečova Olga Haláková (KDU-ČSL). Připomeňme, že atmosféru tohoto půvabného městečka ovlivňuje skutečnost, že je zde umístěn jeden z největších pokladů, jaké u nás existují- Relikviář svatého Maura. “ Velikonoční
i další tradice se u nás udržují, a snad i vrací, jako příklad mohu uvést masopust, počátek adventu, kdy rozsvítíme vánoční stromeček na náměstí s požehnáním místního faráře a s připomenutím původu svátku a tradic.“ Zajímalo nás, zda je ona sama věřící: “Nejsem praktikující křesťanka, ale já sama, a věřím, že i většina lidí, žiji podle základních pravidel křesťanství.“
Starostka si také pochvaluje, že spolupráce obce s církví je velmi dobrá, např. při získávání finančních prostředků na opravu kulturních památek. Ostatně, je to právě fascinující relikvie, v níž jsou uloženy ostatky kněze- mučedníka, která do obce přiláká ročně tisíce turistů a to nejen věřících.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Hana Čechová