Politolog: Česko bez prezidenta? Politický malér. Senátorka oponuje: Přežili bychom to

01.12.2012 6:30 | Zprávy

Co by nastalo, kdyby nakonec Ústavní soud přímou volbu prezidenta odložil třeba o rok? Že k takové situaci dojít může, to již naznačil třeba politolog Jiří Pehe. „Kompetence prezidenta by se rozdělily podle článku 66 Ústavy,“ upozornil Pehe. O ústavní malér by tak podle něj nešlo, protože Ústava na takovou věc pamatuje. Ovšem z hlediska politického by to prý už malér byl. A to poměrně velký.

Politolog: Česko bez prezidenta? Politický malér. Senátorka oponuje: Přežili bychom to
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus poctil svou návštěvou prvňáčky základní školy Na smetance

Pokud všechno půjde, jak má, tak první kolo prezidentské volby startuje 11. ledna 2013. Ústavní soud by proto měl na projednání stížnosti kandidátů, které nezaregistrovalo ministerstvo vnitra, jen velmi málo času.

„Teoreticky může nastat situace, kdy nezbude tomu či onomu soudu než rozhodnutím odložit termín voleb do té doby, než skončí soudní řízení," nechal se již slyšet předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

„Velmi se obávám, že prezidentská volba dopadne kvůli tomuto ne příliš dobře připravenému zákonu tak, že se bude buď o týdny nebo dokonce o měsíce odkládat,“ zdůraznil před pár dny k přímé prezidentské volbě také politolog a ředitel New Yorské univerzity v Praze Jiří Pehe.

Jenže to není všechno, co Pehe řekl. Napadení u Nejvyššího správního soudu bude totiž prý nahrávat i těm, kdo budou chtít dát celý zákon k Ústavnímu soudu, a to třeba kvůli nesmyslnosti či kvůli porušení principu rovnosti. „Pak se obávám, že může dojít ke zrušení částí onoho zákona. Bude to znamenat buď přijímání nového zákona, nebo opravu parlamentem. A to může celou volbu posunout třeba o rok,“ zdůraznil Pehe s tím, že ale rozhodně není čas na návrat k nepřímé volbě. Pro to by se totiž nenašla ústavní shoda ve sněmovně a v Senátu.

Odpověď je v článku 66 Ústavy

Jenže pokud by opravdu Ústavní soud rozhodl o odložení volby, neměli bychom po jistou dobu prezidenta. Václavu Klausovi totiž vyprší mandát 7. března. Jeho pravomoci by si pak rozdělili premiér, předseda sněmovny a případně předseda Senátu. Jak by se ale kompetence mezi zmiňované konkrétně dělily? „To přesně vymezuje Ústava ČR v článku 66,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz Pehe.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pili s Pavlem na zabíjačce. Odvezli ho na chalupu a pak nabourali. Detaily průšvihu hradní ochranky

17:50 Pili s Pavlem na zabíjačce. Odvezli ho na chalupu a pak nabourali. Detaily průšvihu hradní ochranky

Popíjeli na vesnické veselici členové prezidentské ochranky ve službě spolu s Petrem Pavlem, kterého…