Velká část zemědělců pravděpodobně nestihne přestavit kotce, proto jim hrozí zavření. Na trhu bude méně prasat a v České republice může vepřové maso podražit až o 20 procent.
Prasnicím je smutno
Není to přitom žádná novinka: “Jedná se o směrnici 2008/120/ES, která je řádně implementovaná do české legislativy, do vyhlášky 208/2004 Sb. o minimálních standardech pro ochranu hospodářských zvířat a to novelou v r. 2009 a je tedy dávno platná,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Jan Žáček tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství. Chovatelé tak měli dostatek času na přestavbu vepřínů. Pokud to neučinili, mohou počítat se sankcí: “Každý, kdo neplní ustanovení vyplývající ze zákona 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání si může odpovídající sankci najít v tomto zákoně, v části sedmé - správní delikty,“ upozorňuje ParlamentníListy.cz Žáček. Doposud byly jednotlivé prasnice chovány po jedné v malém prostoru. Podle Evropské komise toto ale psychickému stavu prasnic nesvědčí. Odborníci se shodují: “Prase je zvíře žijící v tlupách,“ souhlasí s Evropskou komisí Žáček. Většina zemědělců tak musela přestavět kotce, aby v nich prasnice mohly žít pohromadě.
Češi jsou závislí na dovozu vepřového
Čeští chovatelé s tím ve větší míře potíže neměli. Více než pětadevadesát procent z nich podmínku stihlo splnit. Přesto Češi doplatí na Evropskou unii, kde všude tak ukázněné zemědělce nemají. Zhruba třetina zemědělců v Evropské unii ještě podmínky nesplnila. Pokud tak nestihnou do konce roku, mohou jejich vepříny zavřít. Česká republika je přitom z poloviny závislá na dovozu vepřového masa. Jen v minulém roce k nám bylo přivezeno jedenadvacet tun masa ze zahraničí. Přestože jsou naši chovatelé vepřů ukáznění, českému spotřebiteli to k ničemu není. Z vlastních zdrojů nepokryjeme spotřebu vepřového masa, a proto se musíme připravit na jeho prodražení. Řízek by tak mohl stát až o dvacet korun více za kilo. Každý Čech přitom sní ročně tak 40 kg vepřového.
Urbánková z Albertu: Ceny jsou už teď vysoké
Prodejny Lidl zdražení nevylučují, naopak: “Ceny jsou určovány trhem. Nedokážeme odhadnout vývoj na trhu s vepřovým masem,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz Lucie Borovičková tisková mluvčí prodejen Lidl.
Podle tiskové mluvčí Supermarketů a hypermarketů Albert Judity Urbánkové jsou i dnes ceny vepřového vysoké: “Ceny vepřového masa jsou již v tuhle chvíli poměrně vysoké a neočekáváme jejich výrazný růst. Vepřové maso pro prodejny Albert nakupujeme od špičkových dodavatelů, kteří mají chovy na nejvyšší možné úrovni a s přechodem na požadavky nové legislativy nemají potíže,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz Urbánková. Ceny vepřového v Albertu se nyní přitom pohybují pod cenou na trhu: “Ceny se hodně liší podle druhu masa a podle úpravy či balení, masných výrobků prodáváme opravdu hodně. Pro ilustraci například vepřová krkovice s kostí stojí standardně 104 Kč za 1 kg, nyní je však v supermarketech Albert v akci a akční cena je 74,90 Kč, vepřová krkovice bez kosti stojí 133 Kč,“ doplňuje Urbánková.
Někteří lidé tak s láskou vzpomínají na časy, kdy každá rodina na venkově chovala prase: “Jako kluk si pamatuji, že jsme měli doma prasata, to se ví. A zabijačka, to byla hotová slavnost, sešla se celá vesnice. Jednou u nás, jindy jsme zase pomáhali u sousedů, vždy jsme dali nebo dostali výslužku. A to byly panečku jelita a jitrničky a ten ovárek.. To dneska už nekoupíte. Prostě poctivě vykrmené domácí prasátko. Jenže dnes je to samé nařízení, předpis, málem vás zavřou, že si s prasátkem nepovídáte, aby mu nebylo smutno. To se už nevyplatí. Ale dřív zabijačky lidi tak nějak stmelily a i to jídlo mělo jinou kvalitu,“ vzpomíná na staré dobré časy pan Josef z Hodonínska.
Chovatelům zbývá posledních několik měsíců, aby své kotce pro prasnice přizpůsobili požadavkům Evropské komise.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Irena Ševelová