Profesor Pafko: Všechno se tady rozkrade. A přitom jsme se mohli mít...

27.12.2012 4:51 | Zprávy

Víc než ekonomická situace trápí uznávaného chirurga profesora Pavla Pafka absence morálky v české společnosti. „Politickou situaci hodnotím jako většina obyvatel naší země, kteří ztratili v současné politiky důvěru, vidím je jako velmi nemorální,“ prohlásil lékař, zabývající se transplantacemi plic.

Profesor Pafko: Všechno se tady rozkrade. A přitom jsme se mohli mít...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

„Vnímám, že vládě a parlamentu věří kolem 15 až 20 procent občanů, já se řadím k těm osmdesáti procentům, kteří už jim nevěří,“ konstatoval chirurg. „Naší zemi schází víc etika než hospodářský růst. Nemyslím, že by se nějak zásadně propadla ekonomika země, jako daleko horší vidím morální situaci v naší společnosti,“ řekl ParlamentnímListům.cz Pavel Pafko. Proto ho mrzí, že prezident Václav Klaus při své návštěvě na Hradecké univerzitě o etice vůbec nechtěl mluvit.

Nedokáží držet slovo a mění každý den názor

A co mu na politicích vadí? Když nedokáží držet slovo a mění názor každý den. „Například nová ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová nejdříve prohlásila, že bez sKaret vyplácení sociálních dávek nepůjde, po konzultaci s premiérem ale najednou začala říkat úplně něco jiného. Člověk, který mění názor, je pro mne nedůvěryhodný. Ale to je jen jeden příklad z mnoha,“ dodává profesor Pafko.

A přidává ještě další, který nakonec vedl i k nedávnému odvolání ministryně obrany. „Jeden den – při svém nástupu do úřadu paní ministryně prohlásila, že žádné zemětřesení nebude a druhý den odvolá část vedení včetně prvního náměstka. Co si o tom máme myslet?“ ptá se lékař. Věří, že člověk může změnit názor, když se změní podmínky, ale ne za pár hodin bez zjevného důvodu. Proto se ani nediví, že premiér Petr Nečas nedůvěryhodnou ministryni obrany odvolal.

„To je jen dobře, v mých očích tím jen stoupl, její jednání bylo nehorázné, přijít do úřadu a vyhodit lidi, kteří pro armádu pracovali léta,“ nepřestává se divit chování Karolíny Peake a chválí premiéra za jeho krok.

Kdo způsobí státu škodu, dostane lukrativní trafiku

Přední lékař zdůraznil, že politici by měli nést za své činy plnou odpovědnost. Ale bohužel to tak nefunguje. „Vidíme to na Ministerstvu školství nebo dopravy, kde se zbytečně utratily stamiliony nebo dokonce miliardy na nefunkční projekty státních maturit nebo registr vozidel. To jsou peníze vyhozené oknem. A co se stane? Nanejvýš zodpovědní lidé odejdou z funkce, ale zamíří do jiných výhodných pozic, kde budou opět dobře zaplaceni. Kdyby alespoň skončili na dlažbě, když způsobí státu takové ztráty,“ kritizuje Pavel Pafko, jak se zachází s politiky, kteří mají „máslo na hlavě“. A srovnává tuto „odpovědnost“ s odpovědností lékařů nebo jiných pracovníků. „Chápu, že politik nemůže rozumět všemu, ale má možnosti si vybrat kvalifikované spolupracovníky, kteří problematice rozumí.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…