Šikana pracujících. Jak v 19. století. Křeček a Středula přes PL oznamují společnou akci

02.09.2020 14:10 | Zprávy

Zaměstnanci jsou za zakládání nebo účast v odborech čím dál častěji propouštěni z práce. Před porušováním ústavních práv varuje šéf odborářů Josef Středula a v úterý se kvůli tomu sešel s ombudsmanem Stanislavem Křečkem. Společně připravují tiskovou konferenci a navíc by měl vzniknout zvláštní vládní orgán, který se touto problematikou zabývá.

Šikana pracujících. Jak v 19. století. Křeček a Středula přes PL oznamují společnou akci
Foto: Facebook
Popisek: Vít Samek, Stanislav Křeček, Josef Středula

„Jedná se o ústavní právo, které je dáno Listinou práv a svobod, je nedílnou součástí české ústavy, a to je právo na sdružování. Čeští zaměstnanci jsou bohužel stále a někdy poměrně vysokou a neakceptovatelnou intenzitou uváděni do stavu, kdy zakládají odborovou organizaci a zaměstnavatelé je kvůli této činnosti vyhodí z práce,“ řekl redakci předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula s tím, že to považuje za neakceptovatelné. Ke schůzce s veřejným ochráncem práv ho pak vedlo stoupající množství podobných případů, kterých je prý celá řada.

Výpovědi kvůli odborům dostávají sofistikovanou podobu

„Na počátku transformace to možná i lidé brali tak, že se situace spraví a bude lepší, ale bohužel už to někdy dostává velmi sofistikovanou podobu. Myslíme si, že je nutné tomu učinit přítrž,“ vysvětlil Středula. Podle něj někteří zaměstnavatelé využívají vychytralé metody, jak se nepohodlného zaměstnance zbavit. Ty však nechtěl blíže specifikovat: „Rád bych vám to sdělil, ale nechci, aby rozhovor se mnou byl návodem pro ty, kteří to ještě nevymysleli.“ Na dotaz redakce však potvrdil obvyklý trik, kdy zaměstnavatel užije pro výpověď z pracovního poměru zcela odlišné důvody. Takový krok však neodpovídá předchozím letitým zkušenostem, kdy byli zaměstnanci skvělými a chválenými pracovníky, ale od účasti v odborech se dostali do takzvané nevole.

Podobné chování odsoudil i ombudsman Stanislav Křeček: „Lidé, kteří oznamují negativní činnost, by měli být více chráněni. A jsem přesvědčen, že jestliže mají být chráněni lidé, kteří oznamují negativní činnost, tak zrovna tak musejí být chráněni i členové odborů. Není možné jednu skupinu stavět proti druhé,“ vysvětlil s tím, že má vzniknout zvláštní vládní orgán, který se bude zaštítěním tohoto ústavního práva zabývat. Současně upozornil, že veřejný ochránce práv nezasahuje do odborářských záležitostí. Týká se to pouze případů, kdy se jedná o diskriminaci. „Pokud by byli diskriminováni z důvodu politické činnosti, protože to lze bezpochyby považovat za politickou činnost, tak by to spadalo i do kompetence veřejného práva,“ podotkl. Zabývat se tak hodlá případy, které souvisí právě s oznamováním negativní činnosti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

15:55 „Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

Dohru v Bruselu bude mít komentář o tom, že Danuše Nerudová strávila v maskérně před natáčením telev…