Starce a nemocné nechat pomřít? Štěpán Kotrba o virové krizi: Dvě cesty na výběr. Tíživé čtení

20.04.2020 12:34 | Zprávy

ANALÝZA Někteří epidemiologové se nechali zkorumpovat velkým byznysem a před lidskými životy upřednostňují hospodářství, myslí si analytik Štěpán Kotrba. ,,Budou mít, až krize přejde, mladší, zdravější populaci, méně zatížené zdravotnictví, pozdější odchod do důchodu, dlouhou průměrnou délku dožití. Vyšší výběr daní a méně vládních výdajů. Nebudou zatížení starci ani chronickými pacienty," interpretuje jejich rozhodnutí. V textu pro ParlamentníListy.cz předkládá Kotrba jiné, ,,čínské" řešení: Tvrdé dodržování epidemiologických opatření, automatické strhávání pokut z konta a vytvoření silného, soběstačného státu.

Starce a nemocné nechat pomřít? Štěpán Kotrba o virové krizi: Dvě cesty na výběr. Tíživé čtení
Foto: Archiv ZHKHK
Popisek: Trutnovská nemocnice se stala druhým odběrovým místem v kraji

„Věřím, že je záměrem Stvořitele, aby se Země doplnila; ale určitě jen zdravou, ctnostnou a šťastnou populací, ne nezdravou, začarovanou a bídnou.“

Robert Malthus, An Essay on Principle of Population. 1798

„Příroda je moudrá, pomůže si sama,“ tvrdil můj starý přítel, povoláním lékař. Nezastíral tím svou nechuť nebo neznalost, ale limitoval tím své úsilí, pokud by bylo neadekvátní výsledku nebo by výsledek nepřijatelně deformoval budoucí vývoj. Jako lékař nikdy neklasifikoval kroky přírody, zda jsou dobré, nebo špatné. Věděl, že všechno zlé je pro něco dobré. Věděl, že přirozenou součástí života je i nemoc i smrt, která život ukončuje. Vždy. Věděl, že základem imunity je soužití organismu s prostředím. Čistota je půl zdraví, ale špína celé. Léčení považoval za odpor vůči přirozenosti vývoje, jehož následků nejsme schopni dohlédnout a kterého se musí užívat jako šafránu. Žít zdravě podle něho bylo cestou k dokonalosti vztahu s přírodou, vzít si aspirin bylo jako popřít Boha, kdyby existoval.

Farmaceutické koncerny jdou kvůli jistotě zisku přesně opačným způsobem. Nechtějí vyléčit, ale jen léčit. Od jednoduchých a levných léků pro všechny, dostupných v minulosti (kyselina actylosalicylová) z kůry vrby bílé a jejich aplikace (v případě aspirinu jako širokospektrálního analgetika, antipyretika, antiflogistika a antitrombotika) se vrhly na obrovsky náročný chemický i biotechnologický výzkum, který zkoumá stavební kameny a mechanismy metabolických účinků a představuje špičkové léky, o kterých obvodní lékaři nevědí a které si může dovolit pouze někdo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Štěpán Kotrba

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

15:55 „Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

Dohru v Bruselu bude mít komentář o tom, že Danuše Nerudová strávila v maskérně před natáčením telev…