Stát řízený jako firma. Národohospodář představil temný scénář

25.10.2013 12:51 | Zprávy

ROZHOVOR O přeceňování vlivu politiky na ekonomiku pohovořil krátce před volbami pro ParlamentníListy.cz šéf Liberálního institutu a bývalý děkan Národohospodářské fakulty VŠE v Praze Jiří Schwarz. V té souvislosti označil za zásadní omyl nápad řídit stát jako firmu. Nepovažuje za moudré ani to, jak se sociální demokracie postavila k druhému pilíři penzijní reformy.

Stát řízený jako firma. Národohospodář představil temný scénář
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Schwarz, ekonom a člen NERV

Pravicové vlády si u nás za posledních pět let užily to nejhorší období. Dá se nyní říci, že předpokládaný vítěz předčasných voleb, levice, vlastně vydělá na příznivější fázi ekonomického cyklu?

Vaše otázka vybízí k pozitivní odpovědi. Ale nemusí to tak být. Přestože je česká ekonomika silně proexportně orientovaná, což například znamená, že očekávání oživení hospodářství v Německu je pro nás povzbuzující informací, tak předvolební sliby a volební programy, které z toho vyplývají, mohou způsobit nemalé problémy vítězům voleb. Ani očekávané oživení nemusí stačit, aby vytvořilo ekonomický základ pro naplňování velkorysých slibů. Strany budoucí vládní koalice se mohou dostat do problémů ve vztahu k plnění svých slibů vzhledem k možnostem naší ekonomiky.

Hraje pro ekonomiku vůbec nějakou roli to, zda zůstane u vlády pravice, nebo ji vystřídá levice? A jaký mají v současné době vliv zásahy státu na ekonomiku?

Domnívám se, že především v předvolebním období se vliv vládních stran na ekonomiku přeceňuje. Vyplývá to právě ze slibů jako rozšířeného nástroje přesvědčování v demokracii. Za sliby zájmovým skupinám se očekává jejich voličská podpora. Na oplátku tedy nezbývá než vytvářet dojem, že politici mají na ekonomiku větší vliv, než tomu ve skutečnosti je. Cyklický vývoj hospodářství se v naší zemi vyvíjí autonomně na politickém cyklu. Pokud má vláda štěstí a ujme se úřadu na počátku vzestupné fáze hospodářského cyklu s očekáváním výraznějšího ekonomického růstu, tak se vytváří ekonomický základ pro velkorysejší budoucí sociální a veřejnou politiku, do níž zahrnuji veřejné zdravotnictví, školství a sociální služby. V takovém období se lépe plní předvolební sliby. I nadále ovšem platí, že musí zůstat realistické!

Co říkáte nápadu řídit stát jako firmu? Bylo by to v ekonomické oblasti alespoň trochu možné?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pili s Pavlem na zabíjačce. Odvezli ho na chalupu a pak nabourali. Detaily průšvihu hradní ochranky

17:50 Pili s Pavlem na zabíjačce. Odvezli ho na chalupu a pak nabourali. Detaily průšvihu hradní ochranky

Popíjeli na vesnické veselici členové prezidentské ochranky ve službě spolu s Petrem Pavlem, kterého…