Svět v bodě zlomu: Máme se bát dne, kdy dojdou peníze? Odpověď vás nepotěší

14.12.2014 12:25 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Žijeme opravdu v období blahobytu, kterého si neumíme vážit, či jsme klamáni a realita je zásadně jiná? A jakou roli sehrávají ve všem, co se děje, peníze? ParlamentníListy.cz se pokusily poskládat mozaiku hned několika autorů, kteří se ve svých dílech těmito otázkami zabývali. Nutno dodat, že jde o díla, která se stala ve všech zde zmiňovaných případech bestsellery.

Svět v bodě zlomu: Máme se bát dne, kdy dojdou peníze? Odpověď vás nepotěší
Foto: Hans Štembera
Popisek: peníze, ilustrační foto

Například zde již často citovaný autor knihy Co nesmíte vědět Michael Morris, se přiklání k variantě druhé. Tedy, že nežijeme v blahobytu, ale jsme klamáni.

Zabývá se pak i otázkami inflace a případnou možnou manipulací široké veřejnosti z globálního hlediska. A rozhodně nevnímá situaci růžově. Pomineme-li jeho teorie, které v knize rozvíjí, totiž že celý současný západní svět patří jen několika rodinám, které nyní baží po zbytku; stojí za zmínku minimálně to, jak on vnímá předkládané informace o tom, jak roste či neroste inflace.

Čím je něčeho více, tím víc klesá hodnota. Platí to i o penězích

„Když se uvnitř libovolného hospodářského systému dává do oběhu stále víc peněz, tiskem nových bankovek nebo zvyšováním objemu depozitních peněz, aniž by se zároveň zvyšovala produkce, potom hodnota peněz neustále klesá. A čím je něčeho více, tím bezcennější to je. Tento proces, který nikdy nevzniká náhodou, nýbrž podle vůle bank a emisních institucí, se nazývá inflace. Jeho nevyhnutelným následkem je, že člověk dostává za své peníze stále méně. Od zavedení eura, podle konzervativních propočtů, rok od roku ztrácejí peníze v zemích, kde se eurem platí, asi deset procent své hodnoty. To znamená, že po deseti letech má střadatel v bance i přes zúročení pouze třetinovou hodnotu peněz, které tam původně vložil,“ uvádí Michael Morris.

A přidává příklad, který se dá velmi lehce aplikovat i na Čechy a naši českou korunu.

Chudneme - a nejen v Česku. Aneb: Před deseti lety třikrát tolik, co dnes

„Na spořícím účtu máte 100 eur, po deseti letech byste tam měli těch sto eur mít stále, navíc s deseti eury. Na papíře je to víc, ve skutečnosti ale jinak. Za sto deset eur jste totiž před deseti lety koupili mnohem více než za sto eur. Nejde tedy o čísla, ale kupní sílu, tedy o to, co za své peníze dostanete,“ vysvětluje Morris.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pili s Pavlem na zabíjačce. Odvezli ho na chalupu a pak nabourali. Detaily průšvihu hradní ochranky

17:50 Pili s Pavlem na zabíjačce. Odvezli ho na chalupu a pak nabourali. Detaily průšvihu hradní ochranky

Popíjeli na vesnické veselici členové prezidentské ochranky ve službě spolu s Petrem Pavlem, kterého…