„Požadujeme jasný plán uzavírání uhelných elektráren. Uhlí pod zem. Bída, hnus, fosilní kapitalismus.“ Takové vzkazy napsali studenti z iniciativy Univerzity za klima a ostatní klimatičtí aktivisté křídami na chodník před hlavní budovou Ministerstva financí v Praze a pak se vydali na pochod. ParlamentníListy.cz prošly „stověžatou“ s nimi…
Požadavky na vládu
Někteří přišli v ochranných oblecích, jedna dívka dokonce přinesla „buchtu za klima“. Následně se zhruba sedmdesát aktivistů vydalo na náměstí Jana Palacha. „Po vládě jsme chtěli, aby představila konkrétní kroky rychlé a spravedlivé transformace směrem k bezemisní budoucnosti a soudržné společnosti. Chtěli jsme, aby vláda v době probíhající klimatické krize, v době tornád, množství požárů… udělala to nejmenší, co by se od ní dalo čekat. Chtěli jsme, aby pro ni řešení klimatické krize bylo prioritou…“ řekla tam před všemi Bára z iniciativy Univerzity za klima (UzK) s tím, že loňská stávka ukázala, že i dnešním studentům – jako těm v roce 1989 – jejich budoucnost není lhostejná.
„Tohle ale bohužel nestačí. Nejenže vláda nepodniká dostatečně rychlé kroky k ochraně klimatu. Na konci března povolila těžit v dolu Bílina až do roku 2035. Vládní poučky z učebnic neoliberalismu berou peníze z kapes běžných lidí a dávají je jedincům, jako je Křetínský a Tykač. Zatím se se sny o neustálém ekonomickém růstu ženeme ke klimatickému kolapsu,“ sdělil člen UzK Honza.
Pryč s uhlobarony
Následně došli na Staroměstské náměstí. Hodně spílali tuzemským uhlobaronům jako Pavel Tykač, Zdeněk Bakala a Daniel Křetínský. Ale jak hlásali dál, tak „černý klima, Fialova vina“ a „příští zimu, bez fosilního plynu“. Když došli na Staroměstské náměstí, protijdoucí starší muž na ně zařval: „Jděte do h****u, č****i!“
Pod Mariánským sloupem hovořily Magdalena a Johana ze středoškolského hnutí Fridays for Future ČR. „Předminulý pátek jsme stávkovali zas. Tentokrát jsme požadovali vyjádření vlády k nedávným klimatickým skandálům kolem dolu Turów a Bílina. Ale to jsme nedostali. Vláda mlčí… Jsme naštvané a frustrované. Co se ještě musí stát, aby lidé u moci konečně začali přistupovat k řešení klimatické krize zodpovědně,“ řekly s tím, že nová vláda vypadala nadějně, ale už je zase mnohokrát zklamala.
U dolní části Václavského náměstí začali na pochod pořvávat ožralí vágusové: „Jděte do p****e. Přestaňte fetovat!“ Tam promluvil Jaroslav Bican z české pobočky Greenpeace a před Českou národní bankou pak Vojtěch Kudla z občanského hnutí Limity jsme my. „Pro vládu je fakt, že se řeší uhlí, trapnou situací. Měla by schůzovat v kanále,“ řekl druhý. Nakonec se aktivisté dostali k Ministerstvu průmyslu a obchodu, kde zakřičeli: „MPO má pracovat, proto jdeme stávkovat!“, následně udělali hromadnou fotku a postavili stany.
Antifosilní jaro
„Oficiální jaro již sice vypuklo. Neplatí to však pro Antifosilní jaro, které zahájíme v květnu jako studující tuzemských univerzit spolu s našimi kamarádkami a kamarády,“ píše iniciativa Univerzity za klima na svých stránkách. Součástí „stanování“ – má trvat do čtvrtka – před ministerstvem je i doprovodný program s koncerty a přednáškami. Kromě Prahy se akce Antifosilní jaro uskuteční také v Olomouci a Brně.
Študákům je třeba přiznat celkem dobré schopnosti sebeprezentace. Měli v kapse množství chytlavých sloganů, dokonce i zpívali ekopísničky z vlastní tvorby, prošli po nejdůležitějších tazích v centru hlavního města a pro turisty měli připravené mezinárodní vzkazy, jako: „No borders, no nations, no coal power stations!“ Tedy: „Žádné hranice, žádné národy, žádné uhelné elektrárny!“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský