Syn exministra Baudyše: Banky budou zbytečné. Blíží se virtuální měna

22.06.2012 15:52 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Antonín Baudyš říká, že setkání s ním řekne dotyčnému buď že tudy se ubírat dá nebo že tudy opravdu ne. Obojí zjištění je však pro dotyčného posun. Astrolog a filozof si s ParlamentnímiListy.cz povídal tentokrát ne o dění na obloze, ale o tom, jakými změnami musí projít školství, o tom, že nepřijde diktatura, ale také třeba o tom, že končí éra peněz a každý jednotlivec prochází změnou. Politiky nevyjímaje.

Syn exministra Baudyše: Banky budou zbytečné. Blíží se virtuální měna
Foto: facebook
Popisek: Antonín Baudyš junior

Pane Baudyši, i když jste na veřejnosti známý hlavně jako astrolog, zaujal mě Váš názor, zřejmě z pohledu filosofa, za kterého se také považujete, že prý v nejbližší době skončí systém školství, tak jak vypadá nyní. V této podobě. Proč si to myslíte? A jak podle Vás tedy bude vypadat školství budoucnosti?

Neřekl jsem, ani jsem nenapsal, že v nejbližší době. Nevím v jaké době. Středověk však také skončil a nám končí před očima poslední dějství. Asi tisíckrát důležitější je však to, co začíná. Cítíme asi všichni, že pro naše děti potřebujeme vzdělání, které by bylo méně o přípravě na industriální život. A více o přípravě na život v nedestruktivní společnosti. Jednou z prvních podmínek toho je, abychom dětem přestali přetěžovat paměť a rozum. Toto přetěžování v nás ničí vlastní soudnost, vlastní rozhodování a v podstatě nás uvrhuje do pocitu neschopnosti a méněcennosti. Není to přitom pouze o učitelích, ty máme vynikající. Máme momentálně dokonce i jednoho z nejlepších ministrů školství, od roku 89, pana Fialu. A především máme neskutečné děti, které jsou vůči nám vývojově napřed. Je to o společnosti jako celku. Zatím vězíme ve stadiu, kdy společná reflexe neproběhla. Chybí nám komunikace napříč společností. Místo ní máme jalovou televizi, cenzurovaná média a zastupitelskou demokracii složenou z představitelů korporátních zájmů. A tak si nejsme ochotní připustit, že něco už dlouho děláme nedostatečně. Co by vzdělání budoucnosti mělo obsahovat, by mohlo být obsahem jiného rozhovoru, sem to nedostanu.

V jednom ze svých posledních blogů uvádíte také, že podle Vás brzy skončí euro jakožto měna…co Vás k tomuto závěru vede?

Pokud máte na mysli můj poslední blog, tak takto to tam neuvádím. A ani si přímo nemyslím, že by euro brzo skončilo. Říkám však, že pokud by skončilo, nestalo by se vůbec nic. A kdo se konce eura obává, pravděpodobně má zálibu v obávání. Dokonce by ekonomice malých zemí konec eura zásadně pomohl, jak ukazuje Michael Morris ve své poslední knize.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…