Zrovna tak nedorazila Česká obchodní inspekce. Oba provozovatelé gastronomických zařízení si s nimi chtěli vyjasnit, jakou oporu v zákoně vláda ke svým rozhodnutím používá. Domnívají se totiž, že omezení jsou protiprávní. „Jsem trochu, abych se přiznal, zklamaný. Jestli chtěla hygiena stát za pravdou, kterou jim naservíroval ministr Adam Vojtěch, tak měli úžasnou příležitost přijít a postavit se těm, kteří to zpochybňují. Takže za mě obrovské zklamání, evidentně si nejsou jistí v kramflících, možná je to určitý druh zbabělosti. Jestli přijdou zítra, my tu zase budeme, i když je to pro nás časově náročné. Opravdu promarnili příležitost, jak obhájit svůj postoj,“ řekl Jiří Janeček, podnikatel a nyní také místopředseda hnutí Otevřeme Česko normálnímu životu (dříve iniciativa Chcípl PES).
Podnikatel Jiří Janeček. Foto: Zuzana Koulová
Janeček s Olbertem se obávali už ráno, že si hygienici vyberou někoho méně znalého v právu a do restaurace Šeberák vůbec nedorazí, jak řekli přítomným médiím před otevřením. „Jsem bývalý legislativec, dobře jsme se na to připravili, seděli jsme nad tím hodiny s právníky, abychom měli dobré argumenty a bohužel si vybrali lehčí cíl. To je zklamání, takhle by se určitě neměla chovat státní správa. Měli by jít naopak do nejtvrdšího boje a obhájit svoji pravdu,“ uvedl k tomu s tím, že naivně doufal v přítomnost hlavní hygieničky Pavly Svrčinové nebo někoho z Ministerstva zdravotnictví. „Tím, že nepřišli, nás to ještě nabudilo, myslím, že dodáme sílu ostatním restauratérům, aby se postavili proti nespravedlnosti. Na McDonald nemají koule, tak je nechali bez restrikcí, tedy fastfoody velkých korporací a stejně tak obchodní domy a tamní restaurace. My jsme schopní pravdu obhájit a nejsme natolik zbabělí, abychom to dělali potají a načerno. My budeme opatření porušovat, jsou v rozporu s ústavou,“ podotkl Janeček.
Vítejte v podniku bez podmínek. Foto: Zuzana Koulová
Budeme čekat každý den
Jakub Olbert, podnikatel a provozovatel restaurace Šeberák, kde budou nyní každý den čekat na kontrolu, považuje nepřítomnost hygieny za přirozený strach s vědomím nezákonnosti vládního nařízení. „Proto otálejí. Co je pro vládu teď velmi důležité, je dobrý mediální obraz. Česká televize a televize Nova nám v pondělí předvedla, jak jsou hospodští nadšení, že můžou kontrolovat covid pasy a vláda by chtěla, aby takový obraz byl i u hygieny. Z mainstreamových médií je jediná vyvážená CNN Prima news, která zde natáčela, a nebylo by dobré vidět odcházet hygienu s nepořízenou. Nepřišli kvůli mediálnímu obrazu, ale nemyslím, že by šlo o stálý stav. Přijdou, ale ve špatnou hodinu a špatný den, kdy tu nikdo nebude,“ řekl Olbert.
Podnikatel Jakub Olbert. Foto: Zuzana Koulová
Podle něj není ani možné chtít po hostech předložit negativní test nebo očkování, neboť jde o informaci o zdravotním stavu a zaměstnanci nemají právo ji vyžadovat. Vadí mu také, že pro velké obchodní domy nebo fastfoody podobné věci neplatí a navíc odmítá diskriminovat zákazníky podle toho, zda jsou očkovaní. Proto rovněž požádali o pomoc Českou obchodní inspekci s tím, že je hygiena nutí segregovat zákazníky. Ta však neodpověděla Olbertovi a Janečkovi, ale skrze média. O diskriminaci se nejedná. S tím však podnikatelé nesouhlasí a hodlají to dát najevo. Kromě bitvy paragrafů také demonstrací 17. listopadu na Staroměstském náměstí v Praze od 15 hodin.
„Vláda si z nás zase udělala vládního beránka, Babiš s Vojtěchem se bojí nadnárodních řetězců, kde podobná opatření nezavedli. Tímto protestem chceme jasně říci vládě, že šlápla vedle. Naštěstí existuje Nejvyšší správní soud, který zrušil na 40 podobných destruktivních opatření, které dopadly na živnostníky a podnikatele. Dnes máme 400 registrovaných restaurací, které veřejně odmítly diskriminovat své zákazníky. Nebudeme a nesmíme vyžadovat potvrzení. Vláda se snaží hodit neúspěch boje proti pandemii covid-19 na někoho jiného, dokonce přišla s tvrzením, že jde o pandemii neočkovaných. Ale když se nad tím všichni zamyslí, tak právě očkovaní mají falešné privilegium chodit kamkoliv bez testu, takže šli ke svým blízkým, šli na JIP bez testů, do domova seniorů bez testů. Jsme v demokratické republice, kde dobrovolnost každého člověka je součástí svobody,“ vysvětlil novinářům Janeček, který dle svých slov zavřel už tři hotely a propadl se do dvacetimilionových dluhů, protože na začátku poslechl, zavřel provozy a nalétl. Znovu tuto chybu prý opakovat nehodlá. „Nechali nás vykrvácet, tvrdili: Nepropouštějte zaměstnance, budeme vám to kompenzovat, vydržte… a byla to lež.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová