Takže kde je pravda. Důkazy, občané. Exministr a drahota potravin

26.04.2022 11:44 | Komentář

Bývalý ministr zemědělství a viceprezident Agrární komory Jiří Milek už cítí potřebu zastat se zaměstnanců zemědělských podniků. Po urážkách o „nenažraných agrobaronech“ a „podržtaškách“ bouchl do stolu a posílá přes stránky Parlamentních Listů zásadní vzkaz. „Naše firma produkuje, mimo jiné, velké množství jablek. Ukažme si, jaká je skutečnost a kdo je tady nenažraný,“ píše také ve svém článku. „Pokud se nezmění dotační podmínky státu a přístup řetězců, dojde k likvidaci českého ovocnářství u nás a podobně i dalších odvětví,“ varuje.

Takže kde je pravda. Důkazy, občané. Exministr a drahota potravin
Foto: archiv ÚSOVSKO a.s.
Popisek: Likvidace jabloňových ploch v roce 2022

Drahota na talíři aneb kdo za to může

Zažíváme nejvyšší inflaci od roku 1998. Zdražily pohonné hmoty i energie a to se promítá i do dalších oblastí. Podle ČSÚ v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje byly meziročně vyšší ceny mouky o 30,3 procenta, polotučného trvanlivého mléka o 20,1 procenta, másla o 31,9 procenta a brambor o 21,4 procenta. S rostoucí inflací na trhu opět sílí otázka, kdo situace zneužívá a žene ceny vysoko. Zemědělci, potravináři nebo obchody?

Čím hůř, tím líp

Stát oznámil, že chce kontrolovat marže u potravin, stejně jako to udělal u pohonných hmot. To se nelíbí řetězcům ani jejich mluvčímu, předsedovi SOCR, panu Prouzovi, který je současně poradcem ministra průmyslu a obchodu. Pan Prouza ze zdražování obvinil potravináře a tradičně si neodpustil ani urážku velkých zemědělských podniků. K označení „nenažraní agrobaroni“ teď jen přidal „podržtašky“ coby označení minulé Sněmovny.

Nemíním oplácet stejnou mincí a zabývat se tím, koho chleba jí a v čích službách vystupuje agresivně proti českým producentům potravin, kdo platí kampaně SOCR na podporu řetězců a v zájmu koho manipuluje informace. Ale cítím potřebu zastat se zaměstnanců zemědělských podniků, kteří podobnými výroky trpí a chci ukázat, jaká je skutečnost. Velké a střední podniky drží produkci masa, mléka nebo ovoce. A samozřejmě hrozí, že pokud nerentabilní chovy a sady uzavřou, Česká republika bude plně závislá na dovozech a to v této době znamená velké riziko.

O zemědělství toho bohužel normální člověk moc neví a zajímat se začne až v okamžiku, kdy se jídlo na talíři zdraží nebo až nějaké potraviny nebudou dostupné. Zemědělci a producenti potravin dlouhodobě apelují na vládu, aby se dívala do budoucnosti, přijímala strategická rozhodnutí a předešla rizikům. Ale boj o voliče, populismus a mediální zkratky manipulují veřejné mínění a brání vidět situaci českých zemědělců v širší perspektivě.

Jsem ředitelem velkého zemědělského podniku, který společně vlastní 250 akcionářů. Naše firma produkuje, mimo jiné, velké množství jablek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…