Zatímco opozice šije do vlády, že se chová asociálně, naopak zevnitř Fialovy vládní pětikoalice se ozývají kritické hlasy, že vyhazuje peníze a dále zadlužuje zemi. Jde o jednorázovou dávku pěti tisícovek, které mají na každé dítě získat rodiny s hrubým ročním příjmem do milionu korun. ParlamentníListy.cz v uplynulých dnech hovořily s řadou politiků pětikoalice na regionální úrovni a místy jsme vyslechli vskutku nehezká slova.
„Spíš než konkrétní a cílené opatření mi to přijde jako helicopter money v době třináctiprocentní inflace. A bohužel ne z rezerv, ale na dluh. To není nejlepší nápad,“ zamýšlí se nad pětitisícovým příspěvkem dlouholetý zastupitel z krajského města. „Každý pravicový politik je z principu odpůrcem plošných řešení. My jsme to sice vždycky říkali taky, ale tenhle krok to popírá. Jasně, část lidí, těch opravdu bohatých, sítem propadne. Ale i tak je to zbytečné rozhazování. Podpořil bych třeba jen samoživitele, ne celé rodiny. Rodiny si vždy nějak pomůžou. Ale samoživitelé jsou na tom mnohem hůř,“ uvádí.
Jeho stranický kolega byl v hodnocení ještě ostřejší: „Jako sorry, ale to, co navrhuje náš premiér, je pokračování schillerování. Kam jsme se to dostali? Politikou ODS by mělo být řešit příčinu, ne důsledek. A tady je třeba si uvědomit, že drahé energie nejsou kvůli válce, ale především kvůli nesmyslné politice EU, do které nás Německo zatáhlo. To samý Německo, kterýmu lezou lidovci do zadku. No, to je pak jasný, že nebudeme řešit příčinu, když naším parťákem jsou právě lidovci. Inflaci a drahotu válka na Ukrajině jen podpořila, ale není tím základním problémem. Tím jsou politici v unii a jejich fantasmagorické vize,“ rozhorlil se člen ODS, který má ve svém regionu na starosti dohled nad ekonomikou. A uvedl i návrh řešení: „Co kdyby se místo vymýšlení nových dávek udělalo něco s prodejem elektřiny přes lipskou burzu? Nyní to fakticky funguje jako další skrytá daň. Kdyby na burzu šly jen přebytky, které se neuplatní na trhu v ČR, uleví to celé ekonomice. Jediný, kdo by na to doplatil, je ČEZ, což je z převážné většiny ale stejně stát, který takhle zbytečně vymýšlí nové ad hoc dávky.“
Právě komunální politici a starostové jsou v první linii a oni jsou v prakticky každodenním kontaktu s občany. Ti prý teď jen těžko vysvětlují svým příznivcům, co se nahoře děje. „Jsme v terénu, každý den se potkáváme s lidmi, kteří nás volili a věřili, že to budeme dělat jinak. Že budeme hospodařit odpovědně. Co jim mám teď říct? Celý léta vysvětlujeme, že plošné dávky jsou proinflační. A teď tohle… Pro vládu, která sedí v Praze, to asi není relevantní, ale my, co jsme venku a bavíme se s lidmi, to máme těžší. Děláme praktickou politiku, na kterou si mnozí tam nahoře ani nesáhli. My se lidem díváme do očí a vysvětlujeme kroky vlády. A vláda by to měla vědět a podle toho se k nám chovat. Nebo aspoň s námi komunikovat. Zatím dostáváme jen naloženo. Všechno, co dělá premiér Fiala a spol., jde za námi. A já můžu stokrát vysvětlovat, že taky nesouhlasím, nakonec to skončí vždy stejně. Lidi se mě ptají: A proč v té ODS teda vlastně jsi?“ Svěřil se jeden z komunálních politiků.
Jeho slova potvrzuje další starosta: „Už mi ohledně toho psala hromada lidí, těžko se na to hledá nějaké rozumné vysvětlení.“
Člen ODS, který působil jako náměstek na ministerstvu za vlády Petra Nečase, také nad dávkou kroutí hlavou. „Další desetimiliardový výdaj na dluh. Tak jsem zvědavý, kdy naše vláda začne s tím šetřením, jak se oháněla před volbami. Zatím pokračuje politika Maláčové jen s kosmetickými úpravami,“ sdělil ParlamentnímListům.cz.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka