Kryštof - arcibiskup pražský a metropolita českých zemí a Slovenska - byl 2. dubna (v době začátku posvátného předvelikonočního půstu) obviněn v TV NOVA, Blesku a dalších médiích z toho, že má mít několik milenek a s nimi děti, jak to tehdy do médií uvedl zaměstnanec pražské eparchie a docent Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy Pavel Milko.
V důsledku této medializace se pro dobro pravoslavné církve rozhodl vladyka Kryštof 12. dubna rezignovat. Obvinění nepřiznal, abdikoval pro zachování jednoty a klidu v církvi. Posvátný synod (shromáždění biskupů) 12. dubna jeho abdikaci přijal. Týden potom se tato obvinění ukázala jako nepravdivá, protože samotní svědci písemně přiznali lež. Jenomže o měsíc později na dalším jednání 14. května se stejní biskupové usnesli na tom, že na všech důvodech, které vedly k vladykově odstoupení z funkcí, trvají, jelikož mají k dispozici další nová svědectví údajně potvrzující původní křivá obvinění. O nových svědectvích však biskupové hovořit nechtějí.
Co brání vladykově návratu?
Na dotaz ParlamentníchListů.cz, co brání vladykově návratu do úřadu, reagoval tiskový mluvčí synodu a olomoucko-brněnské eparchie Roman Juriga takto: „V zásadě k povolání k návratu do úřadu metropolity Kryštofa brání to, že dobrovolně odstoupil ze svých funkcí a také to, že jsou i nadále v rámci církve v platnosti obě poslední rozhodnutí Posvátného synodu místní pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku. Z nichž první odstoupení – abdikaci - vladyky Kryštofa přijalo a druhé jí potvrdilo. Vladyka také ve své abdikaci vyjádřil přání sloužit a žít v Těšově,“ sdělil Juriga.
A pokračuje: „Svědčí, myslím, o demokratickém a svobodomyslném charakteru pravoslavné církve, že vladyka Kryštof může dokonce nesouhlasit s výkladem - interpretací své abdikace Posvátným synodem a tento výklad i odmítat, k čemuž mu církev poskytla prostor ve vyjádření J. V. Simeona (pozn. redakce: Olomoucko – brněnský arcibiskup a současný metropolitní zástupce vladyky Kryštofa do jeho návratu nebo nových voleb hlavy církve). Věřící mohou dokonce souhlasit a respektovat také to, že jediným důvodem k jeho abdikaci byla jeho obava o jednotu církve. Výklad skutečnosti však na podstatě věci samotné – tj. na faktu abdikace a na jejím přijetí Posvátným synodem nic nemění,“ doplnil mluvčí Juriga.
Nová účelová obvinění?
Z toho tedy plyne, že měsíc po vladykově abdikaci byla zřejmě účelově nashromážděna nová obvinění, která mají jakoby potvrdit ta původní, jež ale byla přímo samotnými svědky odvolána. A může později vyjít najevo, že i tato svědectví, pakliže vůbec existují, se ukáží jako nepravdivá, což Juriga ve svém předchozím písemném vyjádření pro ParlamentníListy nevyloučil, a dokonce vyjádřil pochybnost nad tím, zda nějaké nemanželské děti a milenky vladyka měl.
Přesto jsou biskupy tato svědectví pokládána za důvěryhodná a činí vladyku kanonicky nezpůsobilého se vrátit a dokonce také kandidovat v příštích volbách. Navíc, jak je patrné z Kryštofovy abdikace, vladyka nevyjádřil přání sloužit konkrétně v Těšově v západních Čechách. Toto místo mu vybrala církev, protože on pouze uvedl, že si přeje prožít zbytek svého života v monastýru, který mu právě církev určí. Juriga také zapomněl, že v tiskové zprávě ze dne 12.4., kterou má redakce k dispozici, se psalo, že obvinění nebyla prokázána.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka