Tragická sociální politika: Přibývá žebráků. A chtivých neziskovek

20.02.2013 20:05 | Zprávy

V úterý ráno tento týden našla žena venčící svého psa na pražském Těšnově mrtvého muže. Rozšířil tak smutnou statistiku lidí bez domova, kteří zemřeli, protože zůstali bez jakékoli pomoci. Přitom počet nadací, nadačních fondů a neziskových organizací narůstá raketově.

Tragická sociální politika: Přibývá žebráků. A chtivých neziskovek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Chudoba, ilustrační foto.

Je nutno předeslat, že si je redakce velmi dobře vědoma toho, že problém je široký, nelze ho vidět jen černobíle. Přesto se otázky vynořují...
„V úterý ráno v osm hodin telefonovala na tísňovou linku 158 žena a informovala policisty o tom, že při venčení svého psa nalezla na pražském Těšnově ležet na lavičce muže, který nejevil známky života. Na místo proto okamžitě vyrazila záchranná služba a policisté, kteří zjistili, že mrtvý muž zemřel prozatím z nezjištěných příčin a přesnou příčinu tak určí až nařízená pitva. Přivolaný lékař však vyloučil cizí zavinění. Policisté disponují informacemi, že by se mohlo jednat o jednapadesátiletého Slováka, který se po Praze pohyboval jako bezdomovec, nicméně totožnost musí ověřit až kriminalisté specializující se na pátrání po osobách,“ tak zní oficiální policejní zpráva o smrti člověka, kterého všichni opustili. Stejně jako v jiných zimách, ani on není jedinou obětí mrazů a zřejmě i způsobu sociální politiky.

Dá se samozřejmě namítnout, že celá řada lidí, kteří skončí na ulici, si to možná zaslouží anebo vlastně ani netouží po tom, se ze své bídné situace vymanit. Zcela určitě i tací mezi nimi jsou. Ale pak jsou i takoví, kteří velmi touží po tom svoje neštěstí prolomit, dlouho bojují s nepřízní osudu, ale nakonec podlehnou, poněvadž zjistí, že šancí na to, jak se dostat z ulice do normálního života, příliš není. Hledají pomoc, protože ji skutečně potřebují; potřebují rovněž někdy i dost trpělivosti, ale není jim lhostejné, jak skončili. Jenže šanci dostane jen minimum těch, co na ulici skončí. A to i přes to, kolik neziskových organizací (a sbírek) se pomocí lidem bez domova zaštiťuje, když žádá stát i drobné dárce o příspěvky.

Pravda, jen letos dostaly neziskové organizace pomáhající v Praze lidem bez domova od ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) o 32 milionů korun méně než v předchozím roce. A tak se ihned objevují hlasy, že toto snížení dotací může ohrozit terénní bezdomovecké programy. Proto chce pražský náměstek primátora Ivan Kabický dál s ministerstvem vyjednávat. Otázkou je, jak účelně je naloženo s prostředky (a opět jde řádově o miliony), které i v tomto roce neziskové organizace dostanou. A zda by – lidově řečeno – nemohlo být přece jen, alespoň na jejich úrovni, pro lidi bez domova uděláno víc.

Dělají skutečně neziskovky pro lidi bez domova maximum?

Pokud se totiž lidé bez domova někdy rozpovídají, příliš chvály či naděje v žádnou z podobných organizací většinou nezazní. Přesto se zcela určitě najdou v těchto organizacích lidé, kteří pomáhají třeba i nad rámec svých povinností a spolucítí s těmi, co se na ně obrací. Někdy se však nabízí i podezření, zda všichni, se kterými je tam možné se setkat, zvolili tento druh práce pro to, aby lidem pomáhali (tedy všem, i těm, co se občas napijí, nebo se vrátí z kriminálu, nebo lžou či mají jiné potíže).
Například šestapadesátiletý Karel, který byl bez domova víc než dva roky, každý den obcházel některou z organizací s žádostí o pomoc. Ale na většině míst se s ním prý většinou ani nebavili, pokud ano, o náznak nějaké kompletní pomoci (napříkl. na úřadech) se určitě prý nejednalo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…