Libereckou hospůdkou Ateliér se vždy v úterý večer line příjemná vůně guláše. Zadarmo ji roznášejí hostům dobrovolníci z organizace Food Not Bombs. Podobnou vaří každou neděli od páté odpolední na libereckém Soukenném náměstí. „Chodí se k nám najíst pravidelně tři desítky lidí bez domova,“ uvedli.
Lidí bez domova přibývá
Bezdomovectví sužuje Česko již řadu let a počet takto postižených lidí narůstá. „V Česku je podle oficiálních statistik 11 496 lidí bez domova, v Libereckém kraji 262,“ upřesnili. Podle nich je ale skutečnost mnohem horší, některé zdroje odhadují až 30 tisíc lidí bez domova. Jejich tíživá životní situace se zhoršuje ještě více v zimním období. Pravidelně každý rok jich několik umrzne...
Chceme ukázat na chybu v systému
Příčinou tohoto nelichotivého stavu je podle aktivistů mimo jiné i osekávání sociálních výdajů, deregulace nájemného, nedostatek sociálních zařízení a obecních bytů, neexistence zákona o sociálním bydlení. „Naše činnost není charitou. Ta řeší již vzniklé problémy, ale ne to, proč se do nich lidé dostali. My chceme ukázat na skrytou chudobu a hlad v naší společnosti, na systémový problém. Jde o politickou akci,“ upozornila aktivistka Zuzana.
Pracovník nejmenované neziskovky pak vyprávěl příběh starého pána, který ležel několik měsíců v nemocnici. „Jenom nemocniční poplatek způsobil, že i kvůli nízkému důchodu neměl na zaplacení nájmu a ocitl se na ulici,“ konstatoval.
Velkým problémem těchto lidí dle něj také je, že většinou jsou bez dokladů. „Ztratí občanku a nejsou schopni si ji znovu vyřídit,“ objasnil. Bez dokladů pak samozřejmě nemůže člověk pobírat třeba důchod či sociální dávky...
Na přetřes přišla i vysoká nezaměstnanost, bez práce je v Česku přes půl milionu lidí. „Příliš tomu nepomohla Nečasova vláda, která chtěla zprivatizovat úřady práce a dát je soukromé firmě. Podobné snahy vedou k nefunkčnosti státu,“ myslel si Jirka.
Lidé se najedí z jídla, které by jinak shnilo
Jídlo pro lidi bez domova získávají dobrovolníci zajímavým způsobem. Suroviny pro něj vybírají též z kontejnerů. Nikoli však před paneláky, ale u obchodních domů či restaurací. „Využíváme nezávadné potraviny vyřazené z prodejní sítě, z nepochopitelných důvodů určené ke zničení. Lidé se najedí z jídla, které by jinak shnilo. Na některých místech mají ale supermarkety i tyto kontejnery uzamčené pod zámkem, aby se k nim nikdo nedostal,“ podivila se Zuzana.
Na její slova reagoval jeden z hostů. „Neviňte z toho ale obchodní řetězce. Věřím tomu, že ony by raději toto zboží darovaly, než aby ho zničily. Ale na vině je stát a jeho předpisy,“ domníval se.
Darujte oblečení i potraviny
Dobrovolníci však bezdomovcům nejenom vaří jídlo, ale shání pro ně i oblečení či hygienické potřeby. „Snažíme se proto být co nejvíce na očích. Spousta lidí má doma oblečení a surovin na vyhození, které nám může pro tyto účely darovat,“ zdůraznila dobrovolnice Food Not Bombs.
Liberecká pobočka celosvětové organizace právě oslavuje rok své znovuobnovené činnosti. „První skupina tady fungovala v letech 2003 až 2004. My jsme na ně navázali od prosince loňského roku. Náš kolektiv je složený z veganů, vegetariánů i masožroutů,“ upozornili.
Uvítali by další dobrovolníky. „Pokud se někdo rozhodne, je důležitá pravidelnost a spolehlivost. Protože lidé bez domova každou neděli čekají, že jim uvaříme. Aktuálně potřebujeme někoho, kdo by vařil čaj,“ uvedla Zuzana. S tím souvisí i potřeba termosek na čaj. Zatím mají čtyři dvojice, na každého tedy vyjde jedno nedělní odpoledne v měsíci.
Dobrovolníci přijímají od dárců nezávadné potraviny, plastové talíře, lžíce, kelímky, sezonní oblečení, deky, spacáky, batohy, tašky či hygienické potřeby. Tyto věci použijí k rozdávání potřebným. Zájemci se mohou hlásit na e-mailové adrese liberec@foodnotbombs.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban