Předchozí týden se nesl v duchu oslav osvobození a připomínek konce druhé světové války v Evropě. Kvůli stále trvající koronavirové nákaze však oslavy probíhaly ve velmi omezeném duchu. Nejen v České republice, ale celém světě včetně Ruska, kde se po mnoha letech nemohla uskutečnit obří vojenská přehlídka na Rudém náměstí.
Hostem tradiční monstr oslavy měl původně být i prezident Miloše Zeman. Ten v dané situaci svému ruskému protějšku blahopřál k výročí konce války alespoň písemně. V oficiálním dopisu odmítl přepisování historie a ocenil roli Rudé armády při porážce německého nacismu.
„9. května 1945 občané Prahy a Československa vítali rudoarmějce jako své osvoboditele a naše vděčnost a upřímné díky bojovníkům riskujícím své životy také pro naši svobodu se nezměnily, a to ani přesto, že osudy a vztah našich zemí nebyly po porážce hitlerovské tyranie nijak lehké a snadné nejsou ani nyní. Odmítáme však přepisovat historii,“ napsal prezident.
Občané podle jeho slov nezapomínají, že v bojích za osvobození Československa položilo život na 140 tisíc vojáků Rudé armády. „Víme, že bez jejich obětí, bez hrdinství ruského lidu a dalších národů Sovětského svazu a bez hrdinného odhodlání vojáků Rudé armády, která – ač si to někteří přepisovači historie odmítají připustit – osvobodila většinu území tehdejšího Československa, bychom se nikdy nestali nezávislým a sebevědomým národem, jakým jsme dnes,“ konstatoval Miloš Zeman.
ParlamentníListy.cz se na obsah dopisu zeptaly politiků ve Sněmovně napříč politickým spektrem. A přestože se z některých mediálních zpráv poslední doby zdá, že část politiků zásluhy rudoarmějců zpochybňuje, anketa naší redakce ukázala opak.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka