Nejprve informace obecnějšího charakteru. „My máme blízko k ODS, ke hnutí STAN i k Pirátům. Samozřejmě i některé programové věci Tomia Okamury jsou pro nás dobré,“ řekl před několika dny předseda Babiš. Těmito slovy odstartoval kolotoč jednání, po kterých jak Piráti, tak STAN odmítli na jím sestavovaném kabinetu participovat. Následovala rokování s ODS. V těch se teoreticky mohl šéf hnutí ANO opřít o „mladého“ Klause, který ještě před volbami neměl s ANO žádný výraznější problém. Do Babiše takzvaně nešel, špínu nevytahoval a choval se vcelku čitelně. Pro ParlamentníListy.cz posléze k možné podobě vlády dodal, že „voliči dnes rozhodli, a mně tedy nepřísluší vynášet nějaké soudy či komentáře“.
Podle našich informací se ANO ke spolupráci s ODS upínalo. Už před několika měsíci totiž Andrej Babiš, ale i Jaroslav Faltýnek v kuloárech Sněmovny hovořili se zástupci občanských demokratů a diskutovali případnou podobu vlády. Už tehdy měly ParlamentníListy.cz několik poznatků o tom, že o sobě například 1. místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija hovoří jako o budoucí ministryni obrany. Viděli jsme i seznam jmen, koho chtěla ODS nominovat.
Po volbách by se tento plán jevil jako správný. ODS by Babiše „pohlídala“, on by měl dvoubarevnou koalici, která by zajistila 103 křesel a dalo by se vládnout. V ODS ovšem došlo k razantním posunům.
Jako první musíme zmínit, že ke konci listopadu proběhne volba vedení pražské ODS. Pakliže byla doposud mediálně přehlížená, vzhledem k výraznému volebnímu výsledku (99 182 hlasů, 16,22 %) se situace otočila. Na post předsedy se podle našich informací může dostat jak výše zmíněná Alexandra Udženija, tak i zástupce Prahy 4 Jaroslav Míth nebo Jiří Zajac za Prahu 14. Jenomže do hry vstupuje i Klaus junior.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový