Zasvěcený exposlanec odkryl byznys Bakaly. A přiznal chyby při privatizaci

27.09.2013 6:51 | Zprávy

Exposlanec ČSSD z Moravskoslezského kraje Břetislav Petr, který absolvoval Hornickou fakultu Vysoké školy báňské v Ostravě a poté pracoval 35 let v OKD v řídících funkcích, se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vyjádřil k problematice OKD. Přiznal, že na špatné privatizaci OKD se podepsala i ČSSD, i když nebyla zdaleka jediná a měla ztíženou pozici minoritním podílem státu.

Zasvěcený exposlanec odkryl byznys Bakaly. A přiznal chyby při privatizaci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Bakala

„NWR prohlásilo, že začátkem příštího roku začíná likvidaci dolu, což z hlediska báňského je podle mě nesmysl, neboť každý dobrý hospodář v báňském průmyslu má na konci předcházejícího roku připraveny zásoby, které bude těžit v příštím roce. I kdyby pan Bakala nevyrazil ani metr, neboť ražba je velice drahá, tak má mít zhruba zásoby na rok, že by se mohlo těžit jenom uhlí, mohly by se zastavit přípravy a investiční díla. Stačila by mu polovina lidí, aby se vykopalo, co je připraveno. Nikdo z nás neví, zda má připraveny zásoby k vydobytí, nebo ne. Mě k mapám nepustili. Pokud to připraveno neměli, tak už dlouho věděli, že budou takto postupovat,“ řekl ParlamentnímListům.cz Petr.

90 miliard

Kdyby byly připraveny zásoby, tak k uzavření podle Petra mohlo dojít až za rok či dva. „Když se podíváme, co NWR za šest let získala z revíru, tak vstávají vlasy na hlavě,“ uvedl a vypočítal, jaké zisky NWR z OKD měla.

Zisk za šest let byl podle něho 29,9 miliard korun. Na dividendách bylo ale prý vyplaceno o 10 miliard více. V roce 2012 vytvořila firma zisk dvě miliardy, ale vybrala na dividendách šest miliard. Při vydání akcií se získalo 30 miliard. V té době byla cena akcie 478 korun, dnes je ta akcie za 28 korun. Byly vydány dluhopisy za 20 miliard splatné v roce 2018. „Když to spočteme, tak NWR získal za šest let peníze za 90 miliard. „Podle mě si tedy měli vytvořit dostatečnou finanční rezervu na nynější problémy,“ říká Petr.

Bude koks?

„Je tu další otázka, která není dořešena. Normální uhlí tu společnost nevytrhne. Na zbývajících třech dolech se těží nekoksovatelné uhlí i koksovatelné uhlí, ale milion tun dolu Paskov jim vylepšoval celkovou skladbu, aby celou řadu uhlí byli schopni dostat do toho koksovatelného. Takže je dnes otázka, zda když nebudou těžit milion tun koksovatelného uhlí, zda vůbec udělají koksovatelnou směs,“ upozorňuje exposlanec ČSSD.

Třetí problém podle Břetislava je, že firma chce prodat koksovnu: „Kde budou ale dělat a míchat ten koks? Když to je jejich, můžou si vyrobit, co chtějí. Když to někomu prodají, tak nový majitel může říct, že bude koksovat uhlí z Polska.“

Likvidaci dolů musí schválit Český báňský úřad a ministerstvo průmyslu

Břetislav Petr připomíná, že platí zásada, že likvidaci dolů musí schválit Český báňský úřad a Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR: „S těmito institucemi ale není vůbec nic projednáno, nedostaly žádný materiál, na jehož základě by likvidaci dolu povolili. Někdo také musí odepsat ty zásoby. Hovoří se o tom, že je tam 21 milionů tun.“

„To, co řekl premiér Rusnok, že existuje právo sáhnout na byty OKD, nyní firmy RPG byty, neboť Bakala nesplnil povinnost, že mají být byty prodány těm, kteří v nich bydlí. Podle mě by si NWR na rok či dva provozu mohla vydělat,“ míní Petr.

Jak se vyvine cena uhlí?

Důležitým faktorem je podle něho světová cena uhlí a plynu: „Za koksovatelné uhlí dostávali až 180 dolarů za tunu, dnes dostávají 90. Za nekoksovatelné uhlí to bylo osmdesát až devadesát a dnes je to 40. Ta cena uhlí nevzroste a asi už se nedostane na úroveň před rokem a půl.“

Petr říká, že když se vozil zkapalněný plyn ze severní Afriky, tak jeden megawatt výkonu, tedy asi tisíc kubických metrů, stál tisíc dolarů, dnes břidlicový plyn, stejný výkon, stojí osmdesát dolarů. „Já mám obavu, aby pan Bakala za čtyři roky neřekl, že z těch tří dolů zavírá jeden nebo dva. To už by pak byla katastrofa. Není možné, aby ten, kdo získá za šest let 90 miliard, aby nakonec řekl, že tu jsou tři tisíce nezaměstnaných a státe, postarej se o ně. Podle mě by minimálně o rok a půl, až dva šlo těžbu prodloužit,“ říká Petr.

„Pokud jde o možnost průmyslových zón, tak je problém, že ty by měly vzniknout na pozemcích, které patří RPG, které je dostaly zadarmo. Aspoň dvě průmyslové zóny by podle mě Bakalova RPG měla dát státu či kraji zadarmo. Oni chtějí za pozemek, který měl hodnotu 20 korun za metr 350 za metr. Je to organizace, která se chová k regionu, ve kterém je, silácky a hrubě,“ říká exposlanec pro ParlamentníListy.cz.

„Jsou veliké nedostatky i ve vlastním privatizačním projektu, který proběhl za vlády ČSSD. Ale neplní se ani to málo, co bylo dojednáno,“ říká Břetislav Petr.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…