„Žádné kroky k potravinové soběstačnosti se nevedou,“ uvedl na začátek exprezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek a pokračoval:
„Za rok 2022 došlo k poklesu výroby vepřového masa o 11,8 procenta. U drůbežího je to 8,4 procenta. V letošním roce vyvážíme více než polovinu obilovin, které vyprodukujeme. V poslední, tedy loňské úrodě, se vyprodukovalo 8,2 milionu tun obilí, plus asi 600 až 700 tisíc tun kukuřice. Zhruba 2,4 milionu potřebujeme pro živočišnou výrobu a 1,4 milionu pro jídlo. Takže padesát procent nám letos zbude a vyváží se. Bylo by tak jednoduché, kdybychom podpořili výrobu jak vepřového, tak drůbežího masa. Do deseti let bychom byli soběstační,“ vysvětlil a nastínil neradostnou budoucnost.
Budeme dovážet z Jižní a Severní Ameriky. Maso pod antibiotiky…
„K tomu, co nás čeká – nedostaneme z Evropské unie žádné potraviny. Německo, co se týče vepřového, snížilo produkci o 16,7 procenta. Belgie totéž. Francie snížila o deset procent. Ohledně drůbežího je to jen o trochu lepší. Takže ta situace je velice vážná,“ varuje a vysvětluje: „Nastane to, že budeme dovážet potraviny z Jižní a Severní Ameriky, z Brazílie… Možná to nebude trvat ani rok a bude to tady. Je potřeba si říci, že toto maso je všechno pod antibiotiky, od prvního dne narození selátka. V surovinách pro krmení se používají přípravky, které jsou u nás už desítky let zakázané. Jen abychom si udělali obrázek, kam nás EU vede. Jak jsem řekl, máme šanci potravinovou soběstačnost zajistit, ale musela by tam být gramotná vláda,“ říká a nešetří ministra zemědělství. „To je děs. To tady ještě nebylo. Vždy řekne něco, co nemá nic společného s realitou. Ať na tom postu byl kdokoli, také to třeba byli lidé, kteří nebyli nějak zvlášť políbeni zemědělstvím, ale ti si alespoň k sobě vzali spolupracovníky, kteří tomu rozuměli,“ podotkl a pokračoval dál.
Zdeněk Jandejsek
Volný trh? V podstatě žádný neexistuje…
„Mluví se tady o volném trhu? V podstatě žádný neexistuje. Jestliže nemáme stejné podmínky, tak se tomu nedá říkat volný trh. Jestliže někdo má jiné podpory z EU a k tomu si může udělat jaké chce národní, tak potom nejsme na trhu konkurence schopní, i když ty výrobky děláme nejlaciněji. Děláme je nejlaciněji z celé EU. Jenže, pro vaši informaci, podpora v ČR je taková, že v ceně výrobku je 30 až 35 procent dotací. Kdežto v západních státech tato podpora dělá 55 až 60 procent. Jak tedy můžeme mluvit o nějakém volném trhu? Jak můžeme být konkurence schopní?“ ptá se Zdeněk Jandejsek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora