Expremiér Miloš Zeman, jedna z nejvýraznějších osobností české polistopadové politiky, svou kandidaturu na prezidenta původně podmiňoval přímou volbou. A tu včera Senát schválil.
Nechci se nikomu vnucovat
Sám Miloš Zeman má jasno a svůj názor nemění. „Nechci se nikomu vnucovat. Moje kandidatura závisí na tom, jakou získám podporu od občanů. A nejde jen o padesát tisíc hlasů, ale také o to, kolik hlasů dostanu já a kolik ostatní kandidáti. Z toho budu vycházet,“ řekl pro ParlamentníListy.cz Miloš Zeman.
Expremiér odmítá, že by byl navržen hlasy zákonodárců. „Když jsem podporoval přímou volbu a bojoval za ni, bylo by to značně divné a trochu neseriózní. Navíc si vzpomeňte, jak to dopadlo v roce 2003, kdy jsem se spoléhal na podporu sociální demokracie. Já se nikam nenutím a pokud nebudu mít dostatečnou podporu, raději zůstanu tady v lesích na Vysočině,“ vysvětlil dále Zeman.
Mynář možná osloví i zákonodárce
„Pro mě je jediným přijatelným kandidátem Miloš Zeman. Nedovedu si představit nikoho jiného. Sám Miloš je trochu obezřetnější. Zákon podmiňuje kandidaturu získáním padesáti tisíc hlasů, respektive podpisů, právě proto je Zeman trochu opatrný,“ vysvětlil pro ParlamentníListy.cz Mynář, který je sice spokojen s tím, že se podařilo prosadit přímou volbu prezidenta, ale mrzí jej, že v zákoně chybí přímá volba starostů a hejtmanů, jak Zemanovci navrhovali.
- SLEDUJEME téma: Přímá volba prezidenta
Sehnat padesát tisíc hlasů by nemusel být pro SPOZ tak velký problém, když pod petici za přímou volbu se podepsalo více než sto tisíc lidí. To však Mynář odmítá. „Sehnat podpisy pro přímou volbu bylo něco jiného. I když na druhou stranu si myslím, že v zemi je určitě více než padesát tisíc lidí, kteří by volili Miloše Zemana. Já osobně uvažuji o tom, že oslovím i zákonodárce, protože si myslím, že deset senátorů, či dvacet poslanců by mohlo Zemana podpořit. On to sice odmítá a trvá na podpoře občanů, ale možná by to mohlo jeho kandidaturu zvýraznit,“ řekl Mynář.
Hlavně ne finanční dostihy
Předseda Mynář tuší, že se ve volbě může objevit někdo populární, kdo nemá politickou minulost. Lidé však jsou snad po tvářích jakou byl Radek John rozumnější. „Pokud tam někdo takový bude, což se stát může, nemyslím, že by měl šanci postoupit do druhého kola. Spíš mám strach, aby se z volby nestaly finanční dostihy kandidátů, kteří budou dělat obří kampaně a kupovat si hlasy. To by zemi v době krize rozhodně nepomohlo. Nechme spíš kandidáty mluvit v televizních debatách a ne uplácet. Tam se spíš ukáže, kdo s čím do volby jde,“ dodal předseda.
V současné době jsou ve hře z řad politiků tři vážní kandidáti, a to předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, expremiér úřednické vlády Jan Fischer a také šéfka Suverenity Jana Bobošíková. Volit hlavu státu přímo by měli občané už v roce 2013, kdy vyprší mandát prezidentu Václavu Klausovi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš Urban