Před dvěma lety poprvé vstoupil do politiky jako člen Hnutí KOA, tedy Karlovarské občanské alternativy. Společně s tím tak učinili i někteří jeho kolegové, například archeolog Jiří Klsák nebo známý herec a muzikant Ladislav Gerendáš, herečka Lucie Domesová, apod. Burachovič se totiž namísto tlachání a kritizování rozhodl politiku sám aktivně změnit k lepšímu, alespoň na regionální úrovni.
A je přesvědčen, že se mu to alespoň částečně podařilo: “Myslím, že současná situace na karlovarské radnici je oproti minulosti lepší, je snaha řešit věci korektně, velmi obdivuji zdatnost a poctivost stávajícího primátora. Ale rozčilují mne mnohdy žabomyší války a osobní spory v rámci zastupitelského sboru, jenže to je v politice normální. Bohužel, politika a demokracie jsou přečasto obtížné až nechutné a způsobují mnohým slabším jedincům žaludeční vředy, nervová zhroucení a celkové znechucení.“
Nehorázná nestoudnost
Jeho názor na celostátní politickou scénu ovšem zůstává velmi kritický: “I v roce 2012 oscilovala mezi tragédií a fraškou, nestoudnost a sociální bezohlednost některých vrchnostenských počinů je nehorázná. Společenská nerovnost a stoupající drahota všeho se prohlubují a radikalizují jak extremistické projevy, tak i obecnou naštvanost lidí proti "těm nahoře," myslí si a přiznává, že ani nic jiného neočekával. Navíc ho hodně naštvala kniha pana Hájka: “Jeho názory stran prezidenta Havla jsou slušně řečeno kuriózní,“ říká s notnou dávkou eufemismu.
Radost z práce
Zdrojem jeho radosti a potěšení tak nadále zůstává především jeho ´práce. Letos se například autorsky podílel na výstavě Muzea Karlovy Vary „Hvězdné nebe nad Kyselkou“ , i když kolem ní vznikly také různé nepříjemné problémy. Stanislav Burachovič se totiž nechtěně ocitl mezi dvěma tábory, které vedou ostrou válku kvůli lázním Kyselka, i když on sám patří mezi iniciátory aktivit na jejich záchranu. K celé kauze však dodává :“Lituji, že věcný boj o záchranu Kyselky se mezitím stal politikem, kolbištěm zjitřených emocí a osobní mediální válkou s podpásovými údery z obou stran.“
KSČM - žádné překvapení
Jako znalce situace v regionu ho nepřekvapilo ani vítězství KSČM v krajských volbách: „Upevnění pozice KSČM v kraji vnímám bez překvapení a valných emocí jako důsledek svobodné volby velké části zklamaných občanů, lid demokraticky rozhodl, jak rozhodl. Zda je toto rozhodnutí dobré, či nikoliv, ukáže až blízký čas. To může mnoho lidí pod vlivem svých osobních zkušeností s minulým stupidním režimem velmi štvát.“
Konec světa - začátek nové éry?
Zajímalo nás také, jak coby historik a filosof prožíval kampaň kolem údajného konce světa. „Konce světa jsem se neobával, spíše se kloním k názoru, že pomalu ale jistě se svět transformuje do nové éry, o níž nevím, zda bude pro lidstvo lepší nebo horší než ta stávající.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Hana Čechová