Boj proti dezinformacím se od poloviny února přestal podobat honům na čarodějnice. Přitom stačilo, aby Fialova vláda zrušila funkci vládního zmocněnce pro média a dezinformace. Tu zastával Michal Klíma, s nímž si vyznavači jediné pravdy spojovali naděje, že se do veřejného prostoru nedostane nic, co by se od ní byť jen trochu odlišovalo. Agendu dezinformací, která pod Klímu ve vládě spadala, převzal Tomáš Pojar, poradce pro národní bezpečnost. Bývalý český velvyslanec v Izraeli na rozdíl od Michala Klímy přistupuje k problematice realisticky, patent na pravdu si evidentně neosobuje. Nedávno si dokonce troufl říci: „V mnoha případech je velmi těžké definovat, jestli ten konkrétní výrok je, nebo není dezinformace.“
Ve své úvaze pokračoval: „Například tvrzení, že covid vznikl ve Wu-chanu v laboratořích. Ať mi někdo řekne, jestli to je stoprocentně dezinformace nebo stoprocentně pravdivé tvrzení.“ O původu covidu si opravdu každý může myslet a říkat, co chce, jak potvrzují slova odborníků. „Jednoznačnou odpověď na tuto otázku nemáme a obávám se, že nikdy mít nebudeme. Je bláhové se domnívat, že se dozvíme, zda šlo o v laboratoři vylepšený nebo přírodní virus. Každopádně prokázal značnou životaschopnost, proměnlivost a talent na to vyhnout se imunitě stimulované vakcinací. Lidé s imunitou po prodělané infekci se s různými variantami viru vyrovnali velmi dobře. Bylo potvrzeno, že jsou dlouhodobě odolní proti infekci a mají velmi nízké riziko hospitalizace a úmrtí, pokud se s koronavirem setkají opakovaně,“ říká pro ParlamentníListy.cz expertka v klinické laboratorní diagnostice a imunoložka Zuzana Krátká.
Existují jen nepřímé důkazy o původu změn genomu viru
„Myslím si, že se významní odborníci na světě domnívají, že původ změn genomu viru není přirozený, ale nemohou to nijak přímo dokázat. Existují jen nepřímé důkazy, a to samozřejmě nestačí. Nerad bych se chtěl pana Pojara dotknout, protože si myslím, že zvolil velmi špatný příklad. Jednak měla otázka znít, zda je původ genetické změny koronaviru přirozený, nebo umělý. Odpověď je stejná jako u krádeže kola na ulici, kde není kamera. Kolo zmizelo, někdo je ukradl, ale vy nevíte kdo, a tak to nemůžete dokázat a někteří lidé vám budou navíc tvrdit, že jste na žádném kole nepřijel, takže krádež nenastala. Pokud někoho přímo při krádeži nechytnete, nebo pokud se někdo dobrovolně nepřizná, tak nic nedokážete,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz profesor Jiří Beran, epidemiolog a vakcinolog.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Jiří Hroník