Mnohé by se totiž dalo usuzovat z toho, že akci studentů podpořil například sociolog Jan Keller, Jiřina Šiklová, Ilona Švihlíková, ale třeba i Václav Malý. To, že by to však byl očekávaný masový příklon mladých Čechů k levici, nikdo potvrdit nechce.
„Na místě je při posuzování a vytváření nějakých závěrů ze studentských rebelií spíš skepse a střízlivost,“ varuje pro ParlamentníListy.cz před možnými ukvapenými výroky sociolog a ředitel agentury pro výzkum veřejného mínění Jan Hartl. A jak dodává, nejmladší skupina obyvatel Čech je obecně dlouhodobě velmi málo politicky aktivní, pokud se pak k nějaké straně přiklání či jí vyjadřuje sympatie ve volbách, nejčastěji to je Strana Zelených či různé nové politické formace. Před sněmovními volbami v roce 2010 dali mladí lidé najevo svůj spíše pravicový postoj k věci třeba masivní oblibou klipu Přemluv bábu. V něm herci Mádl a Issová vyzývali k podpoře pravice (Vše k tématu ZDE ).
"Generační průlom? Uvidíme," říká sociolog
„Ano, čím mladší volič a čím vzdělanější, dá se u něj pozorovat příklon k středněpravicovému uvažování. To, že by protesty studentů nyní ukazovaly na nějaký generační průlom v myšlení, bych si netroufl říci. Podstatné spíš je, aby se v příštích volbách ti mladí na účast nevykašlali. Ostatně v těch posledních volbách přistoupili mladí prvovoliči ke svému právu dost zodpovědně, tak snad se to projeví i v dalších volbách. Zájem o politické dění se ukazuje jednoznačně také ve vzrůstajícím aktivizačním potenciálu sociálních sítí,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Hartl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová