Bábo, já tě přemluvím. Studenti křičí, pravici však prý mají v krvi

02.03.2012 8:57 | Zprávy

Týden neklidu studentů a akademiků začal nedělní debatou o vysokoškolské a kulturní politice v pražském divadle Komedie. Ve středu pak vyvrcholil průvodem Prahou v počtu odhadem deseti tisíc studentů. Série protestů studentů i akademiků v těchto dnech chce v řadě českých měst dát najevo svůj nesouhlas s reformou vysokých škol. Vzhledem k tomu, že to je po letech poprvé, kdy studenti takto masově dali najevo odpor, nabízí se otázka, zda to neznamená také obrat v jejich politickém smýšlení směrem doleva.

Bábo, já tě přemluvím. Studenti křičí, pravici však prý mají v krvi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace studentstva proti Dobešovým reformám

Mnohé by se totiž dalo usuzovat z toho, že akci studentů podpořil například sociolog Jan Keller, Jiřina Šiklová, Ilona Švihlíková, ale třeba i Václav Malý. To, že by to však byl očekávaný masový příklon mladých Čechů k levici, nikdo potvrdit nechce.

„Na místě je při posuzování a vytváření nějakých závěrů ze studentských rebelií spíš skepse a střízlivost,“ varuje pro ParlamentníListy.cz před možnými ukvapenými výroky sociolog a ředitel agentury pro výzkum veřejného mínění Jan Hartl. A jak dodává, nejmladší skupina obyvatel Čech je obecně dlouhodobě velmi málo politicky aktivní, pokud se pak k nějaké straně přiklání či jí vyjadřuje sympatie ve volbách, nejčastěji to je Strana Zelených či různé nové politické formace. Před sněmovními volbami v roce 2010 dali mladí lidé najevo svůj spíše pravicový postoj k věci třeba masivní oblibou klipu Přemluv bábu. V něm herci Mádl a Issová vyzývali k podpoře pravice (Vše k tématu ZDE ).

"Generační průlom? Uvidíme," říká sociolog

„Ano, čím mladší volič a čím vzdělanější, dá se u něj pozorovat příklon k středněpravicovému uvažování. To, že by protesty studentů nyní ukazovaly na nějaký generační průlom v myšlení, bych si netroufl říci. Podstatné spíš je, aby se v příštích volbách ti mladí na účast nevykašlali. Ostatně v těch posledních volbách přistoupili mladí prvovoliči ke svému právu dost zodpovědně, tak snad se to projeví i v dalších volbách. Zájem o politické dění se ukazuje jednoznačně také ve vzrůstajícím aktivizačním potenciálu sociálních sítí,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Hartl.

Ani samotní studenti  a sympatizanti z řad mladých lidí však zatím nepotrvzují ničím to, že by se jejich politická orientace obracela spíše směrem doleva. Naopak, zdá se, že se snaží maximálně od politiky a politiků distancovat.

Protesty pod taktovkou studentů a občanů - ne politiků

„Nálada je stále radikálnější, ty problémy jsou totiž navršené za celou řadu let zpět. Není to tedy jen důsledek rozhodování současného ministra školství Josefa Dobeše. Svůj podíl na nich mají i předchozí ministři napříč politickým spektrem. I proto trváme na tom, že Týden neklidu bude ryze pod taktovkou studentů, akademiků a občanů – nikoli politiků. Ty zapojovat do protestních akcí nehodláme,“ řekl například v minulých dnech pro ParlamentníListy.cz Jan Gruber, student Filozofické fakulty UK v Praze a zástupce iniciativy Za svobodné vysoké školy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Od 16 k volbám, už letos, velí EU. A školí. V Německu se jí to tvrdě vrací

9:24 Od 16 k volbám, už letos, velí EU. A školí. V Německu se jí to tvrdě vrací

Povolební rozložení politických sil v Evropském parlamentu (EP) letos mohou rozhodnout hlasy od mlad…