Dobešův náměstek hájí reformu vysokých škol: Zákon pomůže „starším“ studentům

06.09.2011 16:44 | Zprávy

Náměstek ministra školství Ivan Wilhelm pro Český rozhlas vysvětlil, proč nový návrh reformy zákona o vysokých školách pomůže studentům starším 26 let. Zákon by měl totiž věkovou hranici studenta změnit a posunout a to kvůli povinnému placení zdravotního a sociálního pojištění. Sociální výhody by tak mohli mít i studenti starší třiceti let.

Dobešův náměstek hájí reformu vysokých škol: Zákon pomůže „starším“ studentům
Foto: Hans Štembera
Popisek: NEPOUŽÍVAT Vysvědčení, ilustrační foto

Současný zákon vysokoškolákům diktuje, aby všechny stupně univerzitního vzdělání dokončili do svých 26 let. Nepřijdou tak o zdravotní a sociální pojištění, které jim platí stát. Návrh reformy, které zamíří do vlády, ale toto pravidlo změní. Nový věkový limit pro studium na vysoké škole se totiž posune. K zatížené státního rozpočtu tím však prý v žádném případě nedojde.

Český rozhlas v této souvislosti připomněl, že zákon je nutný už proto, že někteří vysokoškoláci během studia odcházejí do zahraničí na pracovní stáže, nebo na čas pracují v oboru, aby získali praxi.

„Přibližují se tak evropskému trendu studia, což odpovídá i skladbě vysokoškolských programů. Přicházejí ale o výhody a v rozpočtu musí počítat s placením pojištění. V budoucnu by se to ale mohlo změnit," zmínil k tomu rozhlas.  

 „My jsme rozdělili dlouhé vzdělávací studijní programy na bakalářské a magisterské, umožnili jsme studentům přerušit studium mezi bakalářským a magisterským a magisterským a doktorským. Nebo třeba po maturitě, když se student hned nedostal na vysokou školu, tak také ztratil jakoby rok. A pokud ztratil takto rok mezi jednotlivými stupni vzdělávání, tak ale ztrácí nárok na finanční pomoc, protože pak už se nevejde do těch 26 let, aby měl nárok nejenom na zaplacení zdravotního pojištění státem, ale aby měl i nárok na úhradu různých sociálních dávek, výhod, slev na dopravu a podobně," vysvětlila pro rozhlas Simona Weidnerová z Institutu pro sociální a ekonomické analýzy.

Studia musí začít před třicátými narozeninami

Nově by na sociální výhody nyní mohli dosáhnout i studenti starší třiceti let. Ovšem jen ti, kteří začnou studovat nejpozději před třicátými narozeninami a nepřekročí délku studia příslušného programu.

„Že to není dítě, které rodina posílá do školy, ale že je to dospělý člověk, který je samostatnou sociální jednotkou. Všechny dávky, které budou přímou podporou ve studiu, budou mířit do kapes studenta. Čili nebude to limitováno 26 lety věku," uvedl k tomu náměstek ministra školství Ivan Wilhelm.

Podle rozhlasu změnu studenti vřele vítají. „Když někdo přijede po čtyřech letech ze zahraničí a chce začít studovat univerzitu, pro společnost, pro Českou republiku jako takovou, to může mít o hodně větší přínos, než když student jde studovat hned po střední škole. Je to ten student, který přijede se zkušenostmi ze zahraničí, už ví, proč tu vysokou školu chce studovat," dodal Michal Novák z České studentské unie.

Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Od 16 k volbám, už letos, velí EU. A školí. V Německu se jí to tvrdě vrací

9:24 Od 16 k volbám, už letos, velí EU. A školí. V Německu se jí to tvrdě vrací

Povolební rozložení politických sil v Evropském parlamentu (EP) letos mohou rozhodnout hlasy od mlad…