A tak se zvedá vlna nevole, kterou může zastavit snad jen nově jmenovaný ministr školství Petr Fiala. Vzhledem k tomu, že mu však nějaký čas potrvá, než se v rezortu zorientuje, zatím jasno není a obavy tím neustávají. V průměru totiž takovéto omezení financí do školství může učitelům přinést v reálu méně na výplatní pásce o 560 korun, u nepedagogických pracovníků o 310 korun. Vzhledem k narůstajícím existenčním nákladům na živobytí, to tak je velmi alarmující zpráva.
„Avizované snížení objemu finančních prostředků určených na platy učitelů a školských pracovníků ve školách všech stupňů se může mimo jiné odrazit i v přeřazování učitelů a učitelek z 9. do 8. platového stupně. A to v rozporu s jejich kvalifikací i skutečně vykonávanou prací. Tak dojde k výraznému snížení ročního příjmu učitelů v řádech tisíců korun,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz bývalý místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím.
Jarolím: Berte tam, kde se dá a mělo by - v daních, které se nevybraly...
A v dané souvislosti připomenul to, co nedávno zjistil. „Generální finanční ředitelství eviduje za období let 2007 – 2011 kumulovaný objem nevybraných daní ve výši převyšující 118miliard korun a zároveň ministři financí ČR v období 2006 – 2011 odpustili daně, odvody, poplatky a případné související penále a pokuty v objemu více než 40,5 miliard korun. Ve srovnání s těmito údaji je hrozící finanční postižení pedagogických zaměstnanců neúměrné a podle mého názoru za hranicí dobrého vkusu,“ dodal Jarolím. Nutno dodat, že proti jeho tvrzení se z odpovědných míst ozvala silná vlna nesouhlasu, konstatující, že se poslanec prý mýlí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová