Montérky ani „učňák“ nejsou sprosté slovo, říká prezident Hospodářské komory

16.09.2012 21:30 | Zprávy

O nedobrém stavu učňovského školství a podpoře vzdělávání samotných učitelů, jednali účastníci odborné komise pro školství a vzdělávání, jejíž setkání iniciovala Hospodářská komora pod záštitou svého prezidenta Petra Kužela. Výsledek byl jasný – nestačí mít jen učně, je důležité mít vysoce odborné pedagogy, kteří by stíhali rychlé tempo současného technického vývoje.

Montérky ani „učňák“ nejsou sprosté slovo, říká prezident Hospodářské komory
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tunel Blanka

Učňovské školství tvoří v současné době jeden z nejožehavějších problémů ve školství. Chybí nejen učni, ale i odborní pedagogové. Navíc, podle prezidenta Hospodářské komory ČR (HK ČR) Petra Kužela, odbornost pedagogů učňovského školství trápí výrazně i výrobní společnosti. Právě o tom jednala komise, která je zastoupena jak ministerstvem školství, tak i pedagogickými odborníky. Podnikatelskou sféru, která může velmi výrazně pomoci právě učňovskému školství, zastupuje právě Hospodářská komora ČR.

Podnikatelé nejsou dostatečně motivováni k investicím do učňovského školství

Jak řekl pro ParlamentníListy.cz Petr Kužel, prezident HK ČR, vycházel z nové koncepce podpory učňovského a technického vzdělávání ministerstva průmyslu a obchodu, která se týká právě oblasti podnikatelské sféry. Tato koncepce, jak říká, řeší využívání techniky a technologií učedníky zdarma, aniž by tento fakt byl pro podnikatele nějak zohledněn daňovou úlevou nebo odpisy. „Hospodářská komora chce proto zohlednit a zvýhodnit roli podniků, které se na rozvoji učňovského školství budou podílet,“ říká Petr Kužel.

„V novele připravovaného zákona HK navrhuje, aby pomocí odpisů byly zohledněny podnikatelské subjekty, které se podílejí na fungování učňovského školství,“ řekl pro ParlamentníListy.cz prezident HK Petr Kužel. „Jde o to, aby ten, kdo poskytuje například nějaký stroj pro učňovské účely, aby si ho mohl odepsat. Zatím jsou návrhy ve výši 15, 50, 75 a 100 procent. Při odpisu ve výši 100 procent jde vlastně o to, aby se ten stroj, v případě, že slouží učňovskému školství, mohl odepsat dvakrát,“ vysvětluje Petr Kužel.

Nová koncepce má změnit i odsávání odborných kádrů z Česka

„Je to věc velmi průlomová,“ říká Petr Kužel. Dodal, že tento postup diskutovali v Německu a některých dalších zemích. „A vypadá to, že od nás budou opisovat,“ směje se Kužel. Mohl by se tím ale podle něj vyřešit i problém, který je citelný zejména v příhraničních oblastech, kde je jazyková vybavenost našich lidí daná těsným sousedstvím s jiným státem. „Němci i Rakušané nám doslova vycucávají naše technické kádry, ale i technické adepty,“ říká předseda HK. Věří, že nastavením podobné koncepce v sousedních zemích by došlo ke změně i v tomto ohledu. „I to lze legislativně ošetřit,“ říká Petr Kužel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Od 16 k volbám, už letos, velí EU. A školí. V Německu se jí to tvrdě vrací

9:24 Od 16 k volbám, už letos, velí EU. A školí. V Německu se jí to tvrdě vrací

Povolební rozložení politických sil v Evropském parlamentu (EP) letos mohou rozhodnout hlasy od mlad…