Školy mají jen hadr na utření tabule a pár kříd, říká s nadsázkou odborářka

11.09.2012 12:47 | Zprávy

REPORTÁŽ „Do škol jde na vybavení pouze třicet procent částky z roku 2007. Děti se učí z devět let starých učebnic,“ upozorňuje místopředsedkyně školských odborů Markéta Vondráčková. I proto školní odboráři rozbili v pondělí 10. září v deset hodin svůj stan na libereckém Benešově náměstí v rámci turné Za záchranu vzdělanosti a kultury. Připojili se k nim i vysokoškoláci z Iniciativy za svobodné vysoké školy.

Školy mají jen hadr na utření tabule a pár kříd, říká s nadsázkou odborářka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto

„Jsou ohrožené akademické svobody, bojíme se školného,“ sdělila Štěpánka Klímková. Vyvrcholení protestů nastane 17. listopadu, kdy se v Praze plánuje velká protivládní demonstrace. „Kdo už má Petra Nečase a jeho ministrů dost, měl by si pořídit jízdenku do Prahy. Zde bude příležitost vyslovit občanskou nedůvěru vládě pod titulem Demokracie vypadá jinak,“ informoval Lukáš Matoška z Iniciativy pro vysoké školy.

Horké odpoledne předznamenalo horký politický podzim

V Liberci celý pondělek panovalo velmi teplé počasí. Jakoby předznamenávalo horký odborářský i politický podzim, který nás patrně čeká. U stánku na náměstí lidé podepisovali petiční archy za kvalitní vzdělávání v České republice a za zachování oblastních divadel. Projevy řečníků zpestřovaly kulturní vystoupení žáků Základní umělecké školy v České Lípě. „A zvládla jsem to i bez brýlí,“ zaradovala se postarší paní po podpisu petičního archu. „Sejdeme se v Praze na Václaváku. Ať už tahle vláda táhne do háje,“ utrousil poznámku k organizátorům její partner.

Plzeňská práva řídila akademická mafie

V době mého příchodu okolo třetí odpolední zrovna Lukáš Matoška s mikrofonem názorně vysvětloval, jak fungují tržní principy ve vysokém školství. „Podívejme se na plzeňská práva. Milan Kindl a jeho nechvalně proslulá akademická mafie se řídila velmi přesně podle akademických vodítek trhu. A to ještě před realizací vládních reforem ve školství,“ řečnil rozžhavenému náměstí.

Podle prezidenta Klause jsou studenti protestující proti školnému paraziti

O své obavy ze školného a z ohrožení akademických svobod se podělila Štěpánka Klímková. „Na jaře jsme váhali jít otevřeně proti školnému, protože prezident Václav Klaus řekl, že studenti jsou stejně takoví paraziti, když nechtějí školné,“ vysvětlila.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

PhDr. Igor Hendrych, Ph.D. byl položen dotaz

Jaká výše důchodu by byla podle vás důstojná?

A co jako politici děláte proto, aby bylo na důstojné důchody i třeba za 20-30 let? Protože teď jsou na tom podle mě důchodci dobře, ale otázkou je, co bude do budoucna?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Od 16 k volbám, už letos, velí EU. A školí. V Německu se jí to tvrdě vrací

9:24 Od 16 k volbám, už letos, velí EU. A školí. V Německu se jí to tvrdě vrací

Povolební rozložení politických sil v Evropském parlamentu (EP) letos mohou rozhodnout hlasy od mlad…