Vzdělávání malých Čechů v zahraničí ohroženo. Tady je hlasitá výzva z Paříže

26.12.2013 15:05 | Zprávy

EXKLUZIVNĚ Školy pro malé Čechy v cizině by se mohly dostat do finančních problémů. Pak by vzdělávání v řeči předků mohli svým potomkům zaplatit jen movitější rodiče. Toho se bojí předsedkyně sdružení Česká škola bez hranic Lucie Slavíková - Boucher. Apeluje proto na poslance, aby se situací začali zabývat.

Vzdělávání malých Čechů v zahraničí ohroženo. Tady je hlasitá výzva z Paříže
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně sdružení Česká škola bez hranic, lékařka Lucie Slavíková - Boucher

„Nárok na vzdělání by měl mít každý. Naše školy učí děti – české občany – českému jazyku a českým reáliím podle schváleného vzdělávacího programu. Proto bychom měli mít možnost dosáhnout na systémové peníze ze státního rozpočtu, aby naše školy měly šanci přežít a mohly se i nadále věnovat také dětem ze sociálně slabších rodin. Prozatím je činnost škol založena převážně na práci dobrovolníků, a to není dlouhodobě možné,“ řekla předsedkyně sdružení Česká škola bez hranic Lucie Slavíková – Boucher. ParlamentníListy.cz s ní hovořily v Českém kulturním centru v Paříži, kde má jedna ze škol, kde se učí malí Češi mateřštině, dějepisu a dalším předmětům, útočiště.

Rozpočtová nouze

Ostatně v Paříži je jedna z největších Českých škol bez hranic v Evropě. Navštěvuje ji na osmdesát žáků. Předsedkyně stejnojmenného sdružení Lucie Slavíková – Boucher se nyní soustředí hlavně na to, aby tyto školy byly financovány stejně jako základní školy v Česku. „Rodiče se musí finančně podílet, jinak to ve stávajícím systému financování nejde. V Paříži nyní platí 390 eur za rok, časem bychom se mohli dopracovat k částce 500 až 550 eur. Kdybychom však chtěli reálně pokrýt veškeré náklady, platili by za dítě kolem 1200 eur, což nejde. Lidé ze sociálně slabších skupin by si to nemohli dovolit. Vzděláváme malé Čechy v jejich rodném jazyce, což nemůže být zaměřeno pouze na skupinu dobře situovaných rodičů,“ doplnila.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Od 16 k volbám, už letos, velí EU. A školí. V Německu se jí to tvrdě vrací

9:24 Od 16 k volbám, už letos, velí EU. A školí. V Německu se jí to tvrdě vrací

Povolební rozložení politických sil v Evropském parlamentu (EP) letos mohou rozhodnout hlasy od mlad…