Slavnostního podpisu se zúčastnily šéfky obou institucí, profesorky Eva Zažímalová a Nili Cohenová. „Izrael je jeden z vědecky nejproduktivnějších států. Mají velký počet nositelů Nobelovy ceny, velký počet nositelů prestižních grantů Evropské výzkumné rady a spoustu kontaktů, což je ohromná výhoda. Nicméně profitovat z toho budou obě strany,“ řekla po podpisu smlouvy předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová. Memorandum svou přítomností podpořili i izraelský velvyslanec Daniel Meron a Arnošt Marks, místopředseda Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace.
„Když jsme se s Evou na jaře obě potkaly v Jeruzalémě, okamžitě jsme si padly do oka. Poté jsme zjistily, že jedna smlouva o spolupráci existuje, ale už je zastaralá. A tak jsme se rozhodly ji obnovit. Je snad lepší příležitost, než to udělat v Praze, místě natolik spjatém s židovskou historií?“ řekla Nili Cohenová, původní profesí právnička. Upozornila, že Izraelská akademie věd a umění není vědeckou institucí v klasickém smyslu, ale spíš „přátelskou organizací“.
„Máme mnoho společného, kromě jiného i to, že jsme obě druhé prezidentky v historii svých institucí, které jsou převážně ovlivňované muži. Mezi sto dvaceti našimi členy máme pouhých patnáct žen,“ dodala Cohenová s narážkou na to, že sama před dvěma roky na vedoucí pozici vystřídala oceňovanou biochemičku Ruth Arnonovou, která se zabývala výzkumem roztroušené sklerózy a podílela se na vývoji léku Copaxonu. Cohenová je přitom sama velmi respektovaná právnička, byla také dlouholetou rektorkou univerzity v Tel Avivu.
První oficiální návštěva Cohenové v Praze předznamenává další významnou událost, příjezd izraelského ministra pro vědu, technologie a vesmír Ofira Akunise, který přijíždí na pozvání místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka a v pondělí je čeká společné vystoupení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva