Ta přibližuje jednotlivé proměny vnímání husitského hnutí v moderních dějinách české společnosti od zrodu moderní husitské tradice v první polovině 19. století až po využití této tematiky v ideologii komunistické diktatury. Výstavu bude možné navštívit až do 26. března 2017. Národní památník na Vítkově patří mezi jedno z mála míst, které mělo významný vliv na utváření historického vědomí. Husitství je patrně tím nejvýznamnějším historickým obrazem, který je spojen s tímto monumentem.
„Národní muzeum chce právě na tomto symbolickém místě návštěvníkům přiblížit vnímání husitství a jeho proměny v moderních dějinách a poukázat na jejich význam při utváření české národní identity,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Prostřednictvím výstavy „Druhý život husitství“ je představen vznik a rozšíření husitské tradice do populární kultury i do národního hnutí v kontextu formování moderního českého národa v 19. století. V tomto období byly domy zdobeny husitskými motivy, podle husitských hrdinů byly pojmenovávány i ulice a čtvrti a dokonce jim byly odhalovány vlastní pomníky. Historické události 20. století posléze přinesly další proměny ve významu, interpretaci a užití husitské tematiky. Z ideologie národní se stala rovněž ideologie státní. Husitská látka však vzbuzovala i bouřlivé diskuse uvnitř samotné české společnosti. Dějiny tohoto mýtu jsou tedy i dějinami vztahu českého národa k vlastní minulosti a jejím interpretacím.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva