Středověký hrad Helfštýn na Přerovsku, který je druhým největším hradem na území České republiky, volal po záchraně již několik desítek let. V roce 2010 územní odborné pracoviště NPÚ v Olomouci pro zachování autentického vzhledu objektu stanovilo podmínky, které i tak umožňovaly vznik unikátního a moderního řešení, za které byli architekti z olomouckého atelieru-r oceněni prestižní Českou cenou za architekturu.
Hlavním cílem akce záchrany a zpřístupnění hradního paláce hradu Helfštýna byla obnova a zachování této části torzální památky, která byla již delší dobu uzavřena veřejnosti z důvodu havarijního stavu jejích jednotlivých stavebních konstrukcí.
Náročná intervence dodala objektu moderní skleněné zastřešení a konstrukci z korozi odolné oceli. Umělecké kovářství je pro Helfštýn typické, a proto doplňuje místnosti renesančního torza, ale nově přináší i díky ocelovým lávkám vstup do dříve nepřístupných místností. Částečné a nijak vyčnívající zastřešení, které bylo jedním z požadavků Národního památkového ústavu, navíc naskytlo možnost vytvořit atraktivní výstavní prostor i lapidárium pro veřejnost. Poutavým bodem pro návštěvníky je také unikátní vyhlídka na Moravskou bránu. Celkovým výsledkem je unikátní přiblížení moderní architektury respektující historický objekt.
Záchrana a nové zpřístupnění paláce hradu Helfštýn bylo zároveň vybráno Národním památkovým ústavem v rámci interního Metodického workshopu Kulaté stoly k Ceně Patrimonium pro futuro jako významný počin v památkové péči, na který je třeba speciálně upozornit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva