„Výročí roku 1939 a 1989 připomínají důležitou roli studentů a vzdělání ve společnosti. Jsou pro nás také trvalým mementem, že svoboda a demokracie nejsou samozřejmé a je potřeba za ně bojovat,“ řekla předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová, která u Hlávkových kolejí na Albertově položila věnec k pamětní desce Jana Opletala. Tohoto studenta lékařství nacisté postřelili 28. října 1939 během demonstrace a jeho pohřeb se o dva týdny později stal velkou protinacistickou manifestací a záminkou k perzekucím studentů.
Medaile Josefa Hlávky pro slavného botanika Jana Květa
Akci každoročně pořádá ve spolupráci s Českým svazem bojovníků za svobodu Nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových, která je nejdéle fungující nadací na českém území. Slavnostní program, jehož součástí byl i koncert, moderoval předseda nadace Václav Pavlíček a zúčastnila se ho řada osobností, mimo jiné také bývalý předseda Senátu Milan Štěch, bývalý předseda AV ČR Jiří Drahoš, předsedaČeského svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička nebo pamětník událostí z listopadu 1939 Vojmír Srdečný.
Nadace také tradičně v těchto dnech uděluje ocenění Josefa Hlávky, určené jak vynikajícím studentům a mladým vědeckým pracovníkům, tak výrazným osobnostem české vědy a umění. Medaili Josefa Hlávky letos získal i renomovaný přírodovědec, botanik a ekolog Jan Květ z Akademie věd, který se zásadním způsobem podílel na vytvoření české terminologie růstové analýzy rostlin.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva