Projekt Šlechta českých zemí v evropské diplomacii se představil v Bruselu

22.04.2018 14:04 | Zprávy

Dlouhodobý projekt Národního památkového ústavu s názvem Po stopách šlechtických rodů, který se v letošním roce věnuje tématu šlechtické diplomacie, se vůbec poprvé ve své historii představil za hranicemi našeho státu.

 Projekt Šlechta českých zemí v evropské diplomacii se představil v Bruselu
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Slavnostní evropské zahájení roku Šlechty českých zemí v evropské diplomacii proběhlo v pátek 20. dubna v Bruselu, dějišti významných historických diplomatických událostí a centru současné evropské diplomacie.

„Rok šlechty českých zemí v evropské diplomacii je dalším dílem ze série dlouhodobého a veřejností oblíbeného projektu Po stopách šlechtických rodů, ve kterém se snažíme návštěvníkům nabídnout podnětná témata z naší historie ve spojitosti s někdejšími sídly šlechtických rodů. Letos se navíc připojujeme k probíhajícímu Evropskému roku kulturního dědictví, proto téma představíme i v několika evropských metropolích,“ připomíná generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Slavnostní evropské zahájení projektu proběhlo v pátek 20. dubna v prostorách bývalé bruselské tržnice Halles Saint-Géry. Projekt zde představila panelová výstava a přednáška s názvem Čtyři vize evropského míru, které se zaměřily na čtyři zásadní evropské mírové projekty, iniciované nebo organizované šlechtici spjatými s českými zeměmi, jejichž někdejší rezidence a mobiliární fondy Národní památkový ústav spravuje.

Připomenut byl český král Jiří z Poděbrad a jeho projekt na mírovou organizaci křesťanských států (1462-1467), Maxmilián Trauttmansdorff, jeden z hlavních diplomatů při vyjednávání Vestfálského míru, kterým byla v roce 1648 ukončena třicetiletá válka, kníže Klement V. Metternich, vůdčí osobnost Vídeňského kongresu v roce 1815, a autor knihy Pan-Evropa z roku 1923 Richard Coudenhove-Kalergi.

Cílem zahraničních projektů je nejenom popularizace tématu diplomacie, ale také prezentace péče o kulturní dědictví v České republice. „V přeneseném smyslu projektu a v kontextu Evropského roku kulturního dědictví si Národní památkový ústav klade za cíl působit při těchto příležitostech jako ´ambasador´ péče o kulturní dědictví v České republice", upřesňuje Petr Pavelec, hlavní garant projektu Šlechta českých zemí v evropské diplomacii a autor bruselské panelové výstavy.

Po stopách šlechtický rodů je název projektu, který od roku 2011 realizuje Národní památkový ústav. K roku Šlechty českých zemí v evropské diplomacii se připojilo 42 objektů ve správě NPÚ a dílčí aktivity se odehrají i v pěti evropských metropolích.

Více informací o letošním tématu naleznete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Zadržené zboží na tržnicích v hodnotě téměř 32 milionů korun

22:28 Celní správa: Zadržené zboží na tržnicích v hodnotě téměř 32 milionů korun

Karlovarští celníci zajistili od začátku září na tržnicích ve svém regionu zboží podezřelé z porušen…