MSP vidí jako nejdůležitější krok inovačně směřovat do oblasti výroby (nové technologie 42 % respondentů) a do automatizace a robotizace (37 %), přičemž u větších firem a zejména těch výrobních představuje ochota investovat do výroby a automatizace až 65 %. Zajímavý je kontrast investice do kyberbezpečnosti, kde se tato ochota pohybuje v průměru okolo 25 % a kde výraznou odchylku tvoří pouze obchodní firmy (přeprodej zboží) – ty to mají se 43 % jako prioritní oblast inovačních investic. Cítí se vzhledem k charakteru podnikání a jeho závislosti na kyberprostoru patrně zranitelnější.
Jako nejslibnější technologie pro budoucí růst a konkurenceschopnost jsou dle malých a středních podniků pokročilá robotika a automatizace (častěji to udávají firmy z oboru výroby či průmyslu) společně s umělou inteligencí a strojovým učením. „Bohužel se zde firmy dlouhodobě potýkají s nízkou dostupností implementace těchto technologií v segmentu MSP,“ říká místopředsedkyně představenstva AMSP ČR Pavla Břečková. Důvodů je vícero: dodavatelé auto/robo systémů preferují větší zakázky, takže dávají přednost velkoprovozům. Dalším důvodem jsou zdroje: lidské a někdy i finanční (při současném úročení).
Dvě třetiny firem financují technologické novinky z vlastních zdrojů. Ty, které mají 50 až 249 zaměstnanců, v polovině případů využívají dotace. „Financování technologických novinek z vlastních zdrojů je již v segmentu MSP evergreenem, to se objevuje v průzkumech napříč investičním spektrem. MSP striktně investují jen do toho, co dává jasný smysl ruku v ruce s ekonomickou logikou. Jsou tak velmi stabilním článkem ekonomiky naší země,“ konstatuje předseda představenstva AMSP ČR Josef Jaroš.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva